28.9.2018 0.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině
Česko se rozdělilo na relativně vláhou nasycený jihovýchod a extrémně suchý severozápad
Ačkoliv přišlo ochlazení, subjektivně může vyvolávat pocit běžného podzimu. V minulém týdnu se ale rozsah sucha druhý týden po sobě znovu mírně zvýšil. Území Česka se rozdělilo na relativně dobře vláhou nasycený jiho-východ a extrémně suchý severozápad. Vyplývá to ze zjištění serveru intersucho.cz.
„Sníženou zásobou vody trpí již 3/4 území a plocha extrémního sucha od minulého týdne mírně vzrostla na téměř 20 %. Nepředpokládáme, že by se stav sucha v nejbližším období týdne až měsíce výrazně zlepšoval, spíše naopak, jelikož modely předpokládají spíše nižší srážkové úhrny,“ uvádí analýzy dat serveru intersucho,cz.
Proto nelze očekávat změnu v případě dopadů sucha v zemědělství a lesnictví zvláště nadále silně zasažené severozápadní polovině území, a to díky délce a intenzitě letošního sucha a výši akumulovaných deficitů.
„Nejvýraznější je deficit půdní vláhy v Libereckém a Královéhradeckém kraji a v menší míře pak kraji Pardubickém a Středočeském. Na 2/5 území přesahuje deficit 40 mm a na 13 % plochy pak 60 mm, tedy o něco více než před týdnem. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, byť se v případě průtoků mírně zlepšila. Rozložení oblastí s hydrologickým suchem dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Na většině území je hladina mělkých podzemních vod pod obvyklými hodnotami a dosahuje silně až mimořádně silně podnormálního stavu. Nejhorší je situace v severních a zvláště východních Čechách, což kopíruje námi vymezené oblasti s dlouhodobým výskytem sucha, naopak v místech výrazných srážek se situace ve vodních tocích zlepšila,“ dodává analýza dat.
Naše voda, grafika:intersucho.cz
28.9.2018 0.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině