30.9.2018 10.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Ztrácí se skutečně voda z planety Země?
Jedním z největších mýtů, které se v souvislosti s riziky sucha v ČR i jinde na planetě opakovaně objevují, je teze, podle níž se z naší planety ztrácí voda. Jak ale pro portál Naše voda zdůraznil náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jan Daňhelka, není to samozřejmě pravda.
Voda, kterou v současné době pijeme a která se na planetě nachází, byla přitom podle hydropaleontologů na Zemi minimálně již v dobách dinosaurů. Skutečnost, že voda po planetě neustále koluje, je navíc známa a popsána v podobě malého a velkého koloběhu vody v přírodě. „Voda se z planety neztrácí, pouze se mění její rozložení z geografického pohledu, ale i podle jednotlivých složek, které se na koloběhu vody podílí, což je množství vody v atmosféře, podzemní voda a voda v půdě, voda v ledovcích, ve vodních tocích a v moři. Poměr, kolik vody je v jednotlivých složkách, se ale mění – například v době ledové bylo daleko větší množství vody vázáno v ledovcích, v současné době je zase větší množství vody v atmosféře, protože teplejší vzduch je schopen pojmout větší množství vody, aniž by se z atmosféry vracela voda zpět na zem v podobě srážek,“ uvedl Daňhelka.
Právě z atmosféry se nicméně určité množství vody skutečně ztrácí, neboť z ní určité nepatrné množství látek a plynů, například v podobě vodní páry, uniká do vesmíru. To je ale podle Daňhelky téměř nezměřitelné a natolik zanedbatelné, že nejde o žádný závažný problém, kterým by bylo třeba se zabývat.
Celý krátký videorozhovor s Janem Daňhelkou si můžete poslechnout v rubrice „Video dne“ na úvodní stránce portálu Naše voda
Naše voda, ilustrační foto (moře v Tasmánii) Naše voda – Nina Havlová
30.9.2018 10.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy