23.10.2018 13.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Decentrální čištění odpadních vod ve Francii a u nás
Ve druhém říjnovém týdnu se ve francouzském Dunkerque uskutečnil mezinárodní veletrh zaměřený na sektor decentrální čištění odpadních vod. Chebská firma BONNEL TECHNOLOGIE a její jednatel se zúčastnila této mezinárodní ekologické platformy a představila nejnovější trendy v řídících jednotkách a IoT monitoringu ČOV.
Decentrální čištění odpadních vod je také tématem následujícího rozhovoru s jednatelem BONNEL TECHNOLOGIE Janem Bonnem:
Jakými směry v oblasti decentrálního čistění odpadních vod Francouzi jdou?
Na rozdíl od České republiky nebo SRN je ve Francii hodně rozšířeno řešení na bázi biofiltru. Skutečnost ve Francii je taková, že jejich odtokové hodnoty (= kvalita čistění vody) jsou lepší než ty velmi jednoduché kontinuální čističky bez řídící jednotky. Toto řešení je však finančně náročné. Výrobci kontinuálních ČOV se proto snaží nabízet inteligentnější koncepty a řízení, které zvyšují spolehlivost a funkčnost kontinuálních ČOV, aby tak byli schopni konkurovat ČOV na bázi biofiltru. Jak reagují výrobci biofiltru? Do svých ČOV integrují monitoring a elektronická řešení, která zjednodušují detekci a analýzu chyb.
V čem se Francie a Česká republika významně liší?
Český statistický úřad za rok 2016 uvádí míru připojení na kanalizační síť v ČR 84,7%. V hlavním městě Praze a některých krajích je to dokonce více než 90% (Praha 99%, KV kraj 97%). To přesně udává podmínky a oblasti, kde se využívají domácí čističky odpadních vod. Celková situace v České republice a ve Francii se tolik neliší. Nasazeni decentrálních řešení v obou zemích jsou limitována tím, že se ČOV v podstatě testují jen typově v testovacích institucích. V reálném provozu již nejsou vyžadovány explicitní a neutrální analýzy vyčištěné vody. Důsledkem této situace je, že koncoví zákazníci nemají informace a přehled o tom, jaká ČOV vlastně v praxi vykazuje jaké výsledky. Hlavním faktorem při rozhodování o koupi je cena.
Česká republika a Francie reagují na tuto skutečnost rozdílně. V ČR byla vyhlášena výzva, která nabízí dotační program pro decentrální ČOV pod podmínkou, že obec prokáže, že jejich ČOV opravdu přes 10 let spolehlivě čistila vodu. To je velmi neutrální a smysluplný přístup – decentrální ČOV umí spolehlivě čistit v rozpětí 10-20 let! Zvládne to ovšem jen některá. Nejlevnější varianty ČOV v dlouhodobém běžném provozu většinou ztroskotají. Díky subvencím a zodpovědnosti za projekt mají obce možnost a finanční prostředky vybrat si takovou čističku odpadních vod, která bude skutečným přínosem pro ochranu životního prostředí. Ve Francii vláda subvencuje takové typy ČOV, které se na francouzském trhu osvědčily, tedy zejména ČOV s biofiltrem. Na první pohled jde o logický, ale ne zcela neutrální přístup. Fakticky to omezuje možnosti rozvoje kvalitních typů technických ČOV, které třeba v Německu prokazují každodenně dobrou funkčnost a výborné výsledky odtokových vod a v porovnání s ČOV na bázi biolfitru mají řadu předností. Dle mého názoru rozhoduje o dobré funkci ČOV její kvalita a inteligentní koncept, řízení a servis, nikoliv její typ. A pro různé zákazníky a použití mohou být ideálním řešením různé technologie. BONNEL TECHNOLOGIE jako výrobce řídících jednotek nedodává do Francie napřímo.
Jakou výhodu vidíte ve spolupráci s distribučním partnerem?
Je to jednoznačně jazyk, znalost trhu a možnost servisní podpory. Náš partner, firma BIBUS, nabízí jak řídící jednotky z produkce BONNEL TECHNOLOGIE, tak kompresory SECOH, které jsou jedny z nejrozšířenějších a nejkvalitnějších na trhu. Tým BIBUS má tedy široké portfolio zákazníků a vykazuje velké know -how o systémech decentrálního čištění.
Zdroj a foto (řídící jednotka pro malé ČOV): BONNEL TECHNOLOGIE
23.10.2018 13.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace