29.10.2018 9.18, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Evropa omezuje použití chemických látek v zemědělství
Už od 10. listopadu letošního roku vstoupí v platnost omezení používání endokrinních disruptorů (látek narušujících endokrinní systém). Rozhodli o tom zástupci členských zemí EU v uplynulém týdnu.
Jak informovalo české zastoupení v Bruselu, členské státy zrušily dne 24/10/2018 hlasování o mírnějším návrhu na omezení používání endokrinních disruptorů. Omezení používání chemických látek tak vstoupí v platnost dne 10/11/2018 v původním přísnějším znění. Ve Stálém výboru EK pro rostliny, zvířata, výživu a krmiva (SCOPAFF) se některé členské státy snažily prosadit mírnější návrh založený na definici „zanedbatelného rizika“, v konečném znění ale bude omezení používání endokrinních disruptorů založeno na „zanedbatelném vystavení lidí působení látky“. To by podle zástupců průmyslu mohlo vést ke stažení až 40 % přípravků z trhu, zatímco pokud by prošla mírnější verze omezení, z trhu by muselo být staženo pouze 8 % přípravků.
Kromě toho navrhl výbor Evropského parlamentu (EP) pro životní prostředí snížení limitů kadmia v hnojivech na 60 mg/kg. V rámci trialogu EK, EP a Rady k revidovaným pravidlům o hnojivech byla dne 22/10/2018 otevřena debata vyvolávající rozpor mezi výrobci hnojiv v severní Africe (produkce s vyšším obsahem kadmia), a výrobci z Ruska, Jižní Afriky, Egypta a Izraele (produkce s nižším obsahem kadmia). Výrobci hnojiv z ES, BG, UK, FR, PL, RO, a PT se obávají toho, že snížením limitu kadmia na 40 mg / kg či 20 mg / kg by Rusko převzalo kontrolu na trhu s fosforečnými hnojivy v EU. Výbor EP pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) ve své pozici ze dne 16/10/2018 podpořil okamžité snížení hladiny kadmia na 60 mg / kg s následným snížením po 6 letech na 40 mg / kg. Limit 20 mg / kg by pak byl posuzován po pěti letech, kdy EK posoudí proveditelnost snížení limitu kadmia na 20 mg / kg. Vyjednávání v trialogu nadále probíhají.
Naše voda, ilustrační foto (kontaminace vod) Naše voda – Nina Havlová
29.10.2018 9.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy