9.5.2012 15.15, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka
Botanická zahrada v Praze je plná nových vodních ploch
Botanická zahrada v Praze – Tróji připravila pro své návštěvníky pro letošní sezónu celou řadu novinek se společným jmenovatelem – rozšíření a zkvalitnění vodních ploch na území zahrady. Portál Naše voda o tom dnes informovala mluvčí zahrady Marcela Uhlíková.
Již v listopadu minulého roku odstartovala podle Uhlíkové radikální rekonstrukce jezírka v Japonské zahradě, která si vyžádala téměř měsíční uzavírku pro veřejnost. Během totálního rozebrání břehů a dna včetně potůčku, který vodopádem stékal se stylizovaných japonských hor, bylo přemístěno téměř 7 tun kamení a vybagrovány téměř 3 stovky kilogramů bahna. „Dnes byste původní jezírko možná ani nepoznali. Nezůstal kámen na kameni a i jeho obyvatelé jsou noví: koi kapry nahradily závojnatky. Co se týče technologie a zároveň důvodu, proč k opravě vodního prvku v Japonské zahradě došlo, bylo umístění výkonnějšího čerpadla a filtrů, které by měly zabránit většímu znečištění jezírka,“ uvedla Uhlíková. Radikální proměnou prošly i břehy jezírka – dominantou se stala tvarovaná borovice, kterou si zahrada pěstovala zhruba 20 let v zásobní části a která byla teprve letos na své definitivní místo. V jezírku přibyl nově i malý ostrůvek s pěnišníkem a zhruba 10 kusů starobylých azalek k dotvoření atmosféry prameniště potoka.
Při návštěvě botanické zahrady se také mohou návštěvníci setkat s celou řadu zajímavých pítek. Z dílny výtvarníka Lukáše Raise pochází například originálně zpracované funkční pítko, ze kterého se lze občerstvit nad Strání, na okraji lesa. Další dvě, tentokrát dřevěná od Lukáše Gavlovského, zaženou žízeň u instalací Les plný zvuků a v expozici Severoamerická prérie.
Na podzim loňského roku byla také zahájena rekonstrukce vodní plochy v severní části venkovní expozice. Kromě zcela nové podoby nelze přehlédnout molo z masívního dřeva, opět od výtvarníka Lukáše Gavlovkého. I z něj je možné ve vodě celoročně sledovat životní koloběh vývoje žab a čolků. V létě pak bude podle mluvčí tato část osázena řadou zajímavých rostlin, botanických exponátů vod mírného pásma celého světa.
Od začátku letošní sezony mohou návštěvníci v areálu zahrady projít naučnou stezku, která využívá technologie QR kódů. S pomocí mobilního telefonu, který umí tyto kódy číst, se návštěvník podrobněji seznámí s významnými částmi zahrady a její historií. Výhodou je, že informace, které stezka doprovází, si návštěvník může odnést ve svém mobilním telefonu a kdykoli se k nim vracet.
Petr Havel
9.5.2012 15.15, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženkaAktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách