10.11.2018 13.48, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Skalička vezme lázním prameny, varuje studie
Nejnovější geologický výzkum poukazuje na to, že nádrž se stálou vodní hladinou, která má vzniknout na Bečvě, změní hydrotermální systém Hranického krasu. Informuje o tom deník Mladá fronta DNES s tím, že ohrožený je i lázeňský komplex v Teplicích nad Bečvou.
Místo léčivé minerálky poteče z pramenů voda jako z Bečvy. I tento černý scénář hrozí podle odborníků lázním v Teplicích nad Bečvou, pokud stát postaví na řece přehradu Skalička. Vodní dílo na Teplicku se plánuje od roku 1997 jako klíčové opatření proti povodním, v poslední době se o něm mluví také jako o řešení pro stále častější období sucha. Odborníci z brněnské Mendelovy univerzity ale upozornili, že nádrž se stálou vodní hladinou může negativně ovlivnit podzemní vody v celé oblasti Hranického krasu. Kromě lázní v Teplicích jsou ohroženy také Zbrašovské aragonitové jeskyně a světový unikát – Hranická propast.
Studie, o níž nedávno diskutovali její autoři se starosty obcí, kterých se má přehrada dotknout, vychází ze dvou faktů. Prvním je skutečnost, že dosud nikdo přesně nepopsal, kam až sahá vápencové podloží Hranického krasu, o němž se předpokládá, že je, laicky řečeno, děravé jako ementál. Tím druhým je naopak prokázaná hydraulická souvislost povrchové vody řeky Bečvy s vodou podzemní, tedy i „minerálkou“, jež dotuje léčivé prameny v lázních. Experti se obávají, že kvůli prostupnosti podloží voda z přehrady bude svým tlakem bránit výstupu CO2 ve vodě v podzemí. Důsledkem bude, že voda, na níž jsou už skoro 470 let závislé teplické lázně, nebude mineralizovaná.
„Trvalé zaplnění vodního díla Skalička vodou a navýšení hydrostatického tlaku o zhruba 20 metrů bude znamenat trvalé a nevratné změny v režimu minerálních vod i v jejich kvalitě,“ uvedl jeden z autorů studie, Milan Geršl z Ústavu zemědělské, potravinářské a environmentální techniky Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. Podmínky v oblasti podle něj nepřejí ani samotné stavbě přehrady. „Vzhledem k dosud neznámému rozsahu zkrasovění a ke specifikům hlubinného krasu lze za reálné považovat také problémy inženýrsko-geologického charakteru, tedy těsnost a stabilitu horninových vrstev,“ dodal.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj (redakčně kráceno), ilustrační grafika (vizualizace VD Skalička) archiv Naše voda
10.11.2018 13.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě