17.12.2018 9.34, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Zmatky při přípravě vodního zákona
O odlehčovacích komorách mimo odbor kanalizací pravděpodobně slyšel málokdo. Jak ale připomíná týdeník Euro, přesto právě toto zařízení způsobuje v sektoru aktuálně největší rozruch a zmatek.
Může za to novela vodního zákona, kvůli které důležité součásti čističek od ledna prakticky přejdou do ilegality. Jak je zlegalizovat, jejich provozovatelé netuší. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) to však bude stát miliardy, které se odrazí ve výši stočného. Odlehčovací komory mají bezpečnostní funkci při srážkách, kdy se kanalizace náhle zaplní dešťovou vodou. Část z ní je proto komorou přesměrována do řeky či jiného toku. V Česku jich funguje 6,5 tisíce, novela dopadne zhruba na polovinu z nich. Z pohledu legislativy se totiž v komoře mění voda srážková na vodu odpadní. A na její vypouštění bude nově potřeba povolení.
„Na odpadní vody vypouštěné z odlehčovacích komor nebylo dosud podle vodního zákona nutné mít povolení, bylo tedy možné tuto odpadní vodu vypustit bez zjišťování její kvality a množství přímo do povrchových vod. Tím dochází ke znečišťování řek a dalších vodních toků splašky zdomácností, ale i odpadními vodami z průmyslu a zemědělství,“ vysvětluje Ondřej Charvát z ministerstva životního prostředí.
Je sice pravda, že většina tuzemských toků stále spadá do kategorie znečištěných, a snaha o změnu je tedy chvályhodná. Provozovatelé čističek však jen pár týdnů před novou povinností netuší, jak povolení získat. Ministerstvo tvrdí, že o postupu už informovalo příslušné úřady, což však provozovatelé kanalizací rozporují. „Je to velký problém. Nevíme to my, provozovatelé infrastruktury, a nevědí to ani vodoprávní úřady,“ říká Filip Wanner ze SOVAK. Licenci by měli získat na základě různých parametrů, třeba kolik vody jimi proteče a jakými látkami je znečištěná. Komory samy o sobě však žádnými měřiči nedisponují a podle Wannera bude velmi složité je instalovat. Právě stavební úpravy si podle SOVAK vyžádají až miliardové investice.
To rozporuje ministerstvo, podle Charváta půjde jen o zanedbatelnou položku. Faktem nicméně je, že na nedávné odborné konferenci v Brně, kde se sjely stovky zástupců celého odvětví, byly komory jedním z ústředních témat. Většina z nich se přitom shodla, že přizpůsobit se novým podmínkám bude hodně nákladné. Nová přísná pravidla přitom neplatí pro všechny. Novela z povinnosti vyjímá odlehčovací komory, které jsou součástí kanalizace, a vztahuje se pouze na ty, které jsou propojené s čističkou odpadních vod. Stokové komory přitom získaly odklad z nových povinností, podle Charváta právě kvůli minimální připravenosti a technické neproveditelnosti.
Zdroj a plné znění článku (Paskvil v komoře): www.euro.cz , ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
17.12.2018 9.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě