4.1.2019 10.06, Rubrika: Vodovody a kanalizace
SOVAK ČR k aktuálnímu procesu povolování odlehčovacích komor
Dnem 1. ledna tohoto roku nabyl účinnosti zákon č. 113/2018 Sb., kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů.
SOVAK ČR dne 23. 11. 2018 zveřejnil stanovisko, ve kterém upozornil na, od tohoto data, nově vznikající zákonnou povinnost pro provozovatele odlehčovacích komor na čistírnách odpadních vod (ČOV). Pro tento typ odlehčovacích komor je nově požadováno platné vodoprávní povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových. SOVAK ČR v této situaci doporučil svým členům, jakož i ostatním provozovatelům vodohospodářské infrastruktury se neprodleně obrátit na příslušný vodoprávní úřad s žádostí o povolení k nakládání s vodami – vypouštění odpadních vod do vod povrchových. V souladu se sdělením Ministerstva životního prostředí – „Sdělení odboru ochrany vod MŽP ke změnám § 8 a § 38 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, vzniklých v důsledku nabytí platnosti zákona č. 113/2018 Sb.“ – uveřejněného na webových stránkách MŽP, tyto žádosti předkládané jednotlivými provozovateli odlehčovacích komor nemají obsahovat kvalitativní ani kvantitativní parametry nově povolovaných zdrojů znečištění (odlehčovacích komor na ČOV).
SOVAK ČR upozorňuje, že v řadě případů budou s největší pravděpodobností takto podané žádosti jednotlivými vodoprávními úřady považovány za nekompletní a řízení o nich budou přerušena s výzvou k doplnění právě o kvalitativní a kvantitativní parametry, takto vypouštěných odpadních vod podle vyhlášky č. 183/2018 Sb. o náležitostech rozhodnutí a dalších opatření vodoprávního úřadu a o dokladech předkládaných vodoprávnímu úřadu, které ale zpravidla jednotliví provozovatelé nemají k dispozici. Z tohoto důvodu SOVAK ČR doporučuje se v těchto případech neprodleně proti usnesení o zastavení řízení o povolení k nakládání s vodami odvolat. Příslušný vodoprávní úřad pak předloží celý spis vyšší instanci (Krajský úřad, Ministerstvo životního prostředí).
Nesplnění výzvy k doplnění vodoprávní úřad může vyhodnotit (var. zpravidla vyhodnotí) jako důvod pro zastavení řízení podle § 66 odst. 1 písm. c) zák. č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů. Proti usnesení o zastavení řízení se lze odvolat. Toto odvolání nemá však odkladný účinek. Lze předpokládat, že vzniklý rozpor s vodním zákonem, nedovolené vypouštění odpadních vod do vod povrchových z odlehčovacích komor v ČOV v době probíhajícího vodoprávního řízení o jeho povolení nebude postihováno jako přestupek.
SOVAK ČR se, v rámci projednávání návrhu tzv. „suché“ novely vodního zákona, pokusí projednat možné řešení této situace. O dalším postupu a vývoji bude SOVAK ČR informovat na svých webových stránkách.
Zdroj: www.sovak.cz, autor Ing. Oldřich Vlasák, ředitel SOVAK ČR, za technickou správnost odpovídá: Ing. Filip Wanner, Ph.D., ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
4.1.2019 10.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Významné zprávy