14.1.2019 8.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
I díky těmto technologiím vyhrává Izrael boj s vodní krizí
Izrael je pod značným vodním tlakem již několik let. Připomíná to partnerský portál prumyslovaekologie.cz s tím, že tlaku Izrael odolává díky moderním technologiím, efektivnímu vodnímu managementu a aktivním startupům.
Izrael je jasným příkladem toho, že vodní krize zatím nepředstavuje předem prohraný zápas. A není to díky využití jedné kouzelné technologie. Tato země totiž rozvíjí několik zásadních strategií, které výrazně snižují tlak na její vodní zdroje. V důsledku klimatických změn je izraelské období dešťů, které běžně trvá od října do března, zredukováno na několik dravých dešťových dní. Většina této vzácné kapaliny se tak ztratí v odtocích. Vodní zásoby na severu již nejsou hojným zdrojem pro většinu země, přičemž Galilejské jezero pomalu dosahuje své nejnižší hladiny za celou historii.
Právě z tohoto důvodu se Izraelci již více nemohou spoléhat na déšť. A tady přicházejí na řadu prvotřídní izraelské technologie. Od roku 2005 se rekultivace odpadních vod a odsolování mořské vody staly klíčovými při zajišťování přiměřené dodávky vody pro izraelské domácnosti, průmysl i zemědělství. Průměrný roční objem těchto dodávek dosahuje hodnoty až 2,1 miliardy kubíků. Asi nejznámější izraelskou společností, zabývající se úpravou vody, je Mekorot, která dodává přibližně 90 procent celého objemu vody pro domácnosti.
Asi 31 procent závlahové vody pochází z odpadní vody, kterou Izraelci upravují ve více než 150 zařízeních. Upravovaná brakická voda, tedy směs sladké a slané vody, je dodávána ze 45 zařízení pro zemědělské i nezemědělské potřeby. Šedesát až osmdesát procent vody ve městech proudí z velkých pobřežních závodů na odsolování.
Zdroj, foto a plné znění článku včetně dokumentárních foto: www.prumyslovaekologie.cz
14.1.2019 8.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony