18.1.2019 10.11, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Rybníky překvapily také archeology
Okolo sedmi tisíc metrů krychlových bahnitých usazenin zmizí ze dna Milíčovského rybníka. Píše o tom pražská mutace 5 plus 2 s tím, že jde jen o část rozsáhlých renovačních prací, které podle předpokladů skončí na konci letošního dubna.
„Během revitalizace Milíčovského rybníka postavíme nové výpustné zařízení pro regulaci odtoku vody, kamenné schodiště pro přístup do rybníka a přibude i kašnový přeliv, jenž bude navazovat na novou odtokovou štolu,“ uvedla Petra Fišerová ze společnosti Lesy hlavního města Prahy (LHMP), která pečuje také o vodní plochy. Celou hráz rybníka stavbaři důkladně vyčistí od pařezů a nevhodné zeminy. Tu podle projektu nahradí nový materiál. „Do výšky vodní hladiny pak hráz opevníme kamenivem, abychom ji uchránili před erozí a poškozením vodou,“ uvádí zástupci LHMP. Přestavbu ocení také rybáři, pro ně na břehu Milíčovského rybníka vznikne také loviště a kádiště.
Z hráze nádrže zmizelo již na sklonku uplynulého roku osm starých vrb, které rozkládala hniloba. Tyto nestabilní stromy představovaly potenciální riziko nejen pro vodní dílo, ale také pro chodce. Náklady na rekonstrukci se odhadují přibližně na pět milionů korun. Užitek z ní mají mít například i obojživelníci, pro něž se zde předpokládají tůně. Aktuálně se proměňuje také nedávno vybudovaný rybník Lipiny v západní části Modřanské rokle. Lesní hospodáři z něj postupně upouští vodu. V prvním čtvrtletí letošního roku tam má totiž proběhnout průzkum a sanace historické kanalizace. Poté bude modřanská nádrž opět napuštěna.
Voda již zaplnila rybník Terezka o rozloze 1 700 metrů čtverečních na opačné straně Prahy v Liboci, poblíž historické obory Hvězda. Jde o kdysi nevábné místo, které bývalo plné černých skládek a odpadků. To se i díky výstavbě vodní nádrže za přibližně šest milionů korun naprosto změnilo. Zajímavosti přinesla i rekonstrukce dalších vodních ploch, například Lítožnických rybníků mezi Dubčí a Běchovicemi. V rámci archeologického průzkumu tam odborníci nalezli germánskou osadu z doby římské. Na dně rybníka našli pozůstatky železářských pecí a původních kůlových staveb. Příští rok projekt počítá s dokončením lesoparku o ploše 13 hektarů, jehož středem se stane hornopočernický Biologický rybník. Také ten prochází ozdravnou kúrou, stejně jako Svépravický potok.
V roce 2020 by mělo dojít též na revitalizaci Vokovického rybníka přibližně za šest milionů korun. V Bohnicích se počítá se vznikem vodní plochy na místě někdejší čistírny odpadních vod. Jezírko podle projektů oživí také Letenskou pláň. Pokud budou pohromadě povolení, stavět se může již za rok.
Originál článku: Rybníky překvapily také archeology [PDF], ilustrační foto (Milíčovský rybník) Naše voda – Nina Havlová
18.1.2019 10.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní dílaAktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě