26.1.2019 9.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Povodí varuje před vstupem do koryt vodních toků a zamrzlé plochy
Zamrzlé vodní plochy a současné nízké teploty hluboko pod bodem mrazu mnohé lidi lákají k pravým zimním radovánkám. Jak ale zdůrazňuje mluvčí státního podniku Povodí Ohře Jan Svejkovský, zamrzlá koryta vodních toků mají hned několik úskalí.
Jde zejména o činnost proudící vody pod ledem, která lokálně významně zeslabuje ledovou celinu, a také o nebezpečí vzniku tzv. ledochodu. Nejen, že je snadné se během okamžiku ocitnout pod ledovými krami, ale i před naprosto nepředvídatelným ledochodem, který lze srovnat s lavinou, není úniku. K ledochodu často dochází i při teplotách – 10 °C. Zde tedy platí jednoznačné opatření – NEVSTUPOVAT do koryt vodních toků.
Další ledové plochy vznikají na vodních nádržích a rybnících. S tím jsou spojena další rizika. I když je led relativně silný, často dochází k pohybu hladiny a ledová vrstva tak visí ve vzduchu. Prolomení ledu je pak nečekaně rychlé a ohrožení života o to větší. I zde je nejlepší prevence – NEVSTUPOVAT na zamrzlé plochy. Koncem tohoto týdne očekáváme výrazné oteplení. V souvislosti se zvýšenými teplotami, případně i s dešťovými srážkami nebo mokrým sněhem, led změkne, zeslábne a bude se uvolňovat. Vznikne tím další nebezpečí číhající u vody.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
26.1.2019 9.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářstvíAktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace