23.5.2012 9.09, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Ve Skotsku úspěšně zkoušejí turbínu na výrobu energie z přílivu
I když je myšlenka využít energie přílivu k výrobě elektrické energie stará desítky let, většího praktického rozšíření zatím nedoznala. Jak ale píše populárně – vědecký server osel.cz, situaci by mohlo změnit levné zařízení, které se podobá utopené větrné elektrárně.
Testovací provoz u ostrova Eday totiž zatím dopadá dobře, zařízení přečkalo bez pohromy i zimní bouření severního Atlantiku. Souostroví patřící Skotsku si nyní vybrala k otestování turbiny pro přílovové elektrárny firma Andritz Hydro Hammerfest.
Třicet a půl metru vysoká, jednomegawatová turbína je výrobcem označována jako „pre-komerční demonstrátor“. V rámci zkušebního provozu ale již déle než půl roku napájí rodinné domy a obchody na jednom ze skotských ostrovů. Personál a obsluhu zařízení žádné nemá. Byl by zbytečný. Elektrárna nestojí na souši, ale je ponořena na mořské dno. I tam ale chod turbiny sledují čidla a uvnitř zabudovaná kamera a data on-line dostávají přes satelit na stůl stůl inženýři v Glasgow.
Přílivová ektrárna firmy Andritz Hydro Hammerfest se podobá větrným, jaké vídáme na našich kopcích. Jen má listy vrtule o něco kratší a rotují pomaleji. Stojan, na kterém je umístěna strojovna s vrtulí také nemá tvar stožáru, ale tvoří ho trojnožka, jejíž do široka rozkročené nohy jsou zatíženy betonovými bloky. Na dno se jednotlivé části spouštějí na laně z plovoucího jeřábu. Jako poslední se na kovovou konstrukci nasazuje část s vrtulí. Vzhledem k vrtochám tamního počasí jsou na tom Skotové se „zelenou energií“ z fotovoltaiky ještě hůře než my. Na větry se také nemohou spolehnout. Nyní se zdá, že chudé zemi vše příroda vynahradí v podobě silných proudů valících se úžinami mezi ostrovy. Je to prakticky neomezený zdroj energie, který stačí „jen sebrat“.
Keith Anderson, generální ředitel skotských energetických obnovitelných zdrojů, je po vyhodnocení pokusného projektu první skotské pokusné přílivové elektrárničky nadšen a prohlásil, že jde o velice perspektivní záležitost a že na stejném principu je již v běhu projekt na stavbu zařízení o výkonu 10MW. Bude stát na dně u ostrova Sound of Islay. Úspěšný poloprovoz zřejmě přispěl k tomu, že nová skotská vláda se přihlásila k programu, který si klade za cíl v zemi zajistit pokrytí 100 procent potřeb elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Přílivové elektrárny v tomto ambiciózním projektu mají hrát významnou roli.
Přílivové elektrárny typu větrných turbín jsou vhodné pro hloubky od 40 až sto metrů a do míst, kde síla proudu je 2,5 metrů za sekundu. Jejich obrovskou výhodou je, že žádné deštivé léto, zima, nebo bezvětří nemůže přivodit nemilé překvapení poklesu výkonu.
Zdroj: www.osel.cz, původní pramen Andritz Hydro Hammerfest, na obrázku Jednomegawatová turbína firmy Andritz Hydro Hammerfest
23.5.2012 9.09, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony