30.1.2019 15.48, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Na severu padl rekord celoroční návštěvnosti elektráren ČEZ
Během roku 2018 si výrobní zdroje energie a tepla Skupiny ČEZ na severu Čech prohlédlo 11 918 zájemců z různých míst v ČR i zahraničí. Informoval o tom dnes mluvčí skupiny ČEZ pro pro severní a střední Čechy Ota Schnepp.
O industriální turistiku tak projevilo zájem téměř dvakrát tolik osob než v roce 2017 (6 164 osob). Prim v loňské návštěvnosti hraje Elektrárna Ledvice, tamní informační centrum a hlavně nejvýše umístěná oficiální rozhledna v ČR na jedné podpůrných věží kotelny Nového zdroje. Na pomyslném druhém místě skončila Elektrárna Tušimice a její návštěvnické a vzdělávací centrum. Třetí příčku obsadila vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem.
Informační centrum Ledvice si do poloviny dubna prohlédlo 429 osob. Od 20. dubna se ovšem doslova stalo skokanem roku v rámci všech navštěvovaných výrobních provozů Skupiny ČEZ v ČR, a to díky možnosti projít se po krátké trase elektrárnou a následně si ji a široké okolí k tomu prohlédnou z ptačí perspektivy. Zpřístupněná rozhledna na severním „ledvickém dvojčeti“ přilákala úctyhodných 6 623 příznivců více než 140 metrových výšek. Za celý loňský rok přitom zavítalo do infocentra 7 052 osob, čímž tak padl rekord v návštěvnosti z roku 2010 (3 906 osob).
Ze zahraničí možnost prohlídky infocentra během svých služebních či studijních pobytů v Česku využilo se svým českým doprovodem celkem 119 návštěvníků z Polska, Německa, Finska, Norska, Slovenska, Číny, Anglie, Turecka, Kanady, USA, Švédska, Francie, Srbska, Tunisu, Chile a Portugalska. Hlavní gró ovšem hrály telefonické či e-mailové objednávky zájemců z celé republiky o výstup na rozhlednu. Individuálně, ať už jako jednotlivci, páry, rodiny či zájmové skupiny se nahlásilo 3 995 osob. Samozřejmostí pak byly naplánované exkurze ze základních, středních i vysokých škol napříč celým Ústeckým krajem i mimo něj (například Praha, Hradec Králové, Rakovník, Plzeň a České Budějovice). Stejně tak i návštěva dětí z prázdninových příměstských táborů v Bílině a Teplicích.
Provoz Elektrárny Tušimice si během roku 2018 prohlédlo 2 008 lidí. Tradičně hojná byla návštěvnost středoškoláků a žáků základních škol ze severních a západních Čech. Vysokoškoláci byli z ČVUT Praha a Západočeské univerzity Plzeň. „Rovněž k nám zavítali zaměstnanci z firem, které se nějakým způsobem zabývají energetikou nebo strojírenstvím. Měli jsme zde i tradiční třídenní Energetickou maturitu pro nejlepší středoškolské studenty fyziky z partnerských škol Skupiny ČEZ a blokovou výuku vysokoškoláků ze Západočeské univerzity Plzeň. Ze zahraničí přijeli například hosté z Kazachstánu, Dánska, Slovenska Polska, Ukrajiny a Ruska,“ uvedla Marie Tučková, manažerka návštěvnického a vzdělávacího centra v Elektrárně Tušimice. Jak dodala, malá vodní elektrárna Želina na řece Ohři přivítala vloni 357 zájemců o prohlídku.
Elektrárnu Počerady, a. s., se stala cílem 170 osob. Již po čtyřiadvacáté například do elektrárny zavítali po Velikonocích studenti (17) z ČVUT Praha na svou týdenní praxi. Další dvě dvacetičlenné skupiny, v každém pololetí jedna, z elektrotechnické fakulty pak ještě dorazily na jednodenní exkurze. Poměrně raritou se stala návštěva studentů druhého ročníku Gymnázia J. Keplera v Praze, kteří v rámci zeměpisu psali práci o průmyslu v Českém středohoří, přičemž přijeli na kolech. Tradiční byla i návštěva anglických studentů z Nottinghamu a jejich českých kolegů z fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V rámci několika vzdělávacích projektů pak měli do elektrárny namířeno hlavně žáci z různých středních škol v Mostě.
Stranou prohlídek nezůstal ani Paroplynový cyklus Počerady Skupiny ČEZ. „V rámci deseti exkurzí jsme s technologií a provozem jedné parní a dvou plynových turbín seznámili 245 návštěvníků,“ poznamenal Martin Borovský, vedoucí odboru péče o zařízení paroplynového cyklu.
Teplárna Trmice je jakýmsi středobodem, tedy vyhledávaným cílem středoškoláků a vysokoškoláků z nejbližšího okolí. Tato tradice se potvrdila i v loňském roce, kdy si tento jediný severočeský provoz Skupiny ČEZ zaměřený výhradně na výrobu tepla prohlédli 283 návštěvníci. Například v průběhu září sem zavítalo hned sedm skupin studentů a pedagogů z Gymnázia a SŠ dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem. V průběhu uplynulého roku pak ze sousedního Ústí ještě dorazili posluchači z UJEP a také středoškoláci ze Střední školy stavební a technické či Střední průmyslové školy. Nechyběla ovšem ani návštěva studentů z ČVUT Praha.
Vodní elektrárna Střekov na řece Labi měla vloni rovněž našlápnuto k překonání svého osobního rekordu v návštěvnosti. Ta totiž již na konci prvního pololetí 2018 činila 1 334 osob, tedy o 370 více než za celý předchozí rok 2017! Nakonec se ale bilance zastavila na 1 823 návštěvnicích, přičemž ke srovnání rekordu z roku 2014 chybělo málo – pouhé 102 osoby.
Hlavní nápor vždy VE Střekov zažívá během Světového dne vody, Zahájení turistické sezony a Dnů evropského dědictví. V loňském roce jen tyto „dny otevřených dveří“ zlákaly k prohlídce
1 488 zájemců. Vodní dílo přitom v průběhu uplynulého roku navštívily jak rodiny s dětmi, školní i podnikové exkurze, tak i jednotlivci.
Víte že…
… 144 m vysoká rozhledna na severní věži ledvických dvojčat byla letos nominována na ocenění v anketě Osobnost roku Ústeckého kraje v kategorii Dobrý skutek roku 2017?
Více o anketě na http://osobnostusteckehokraje.cz/.
…podle statistik návštěvnosti Infocenter a energetických provozů Skupiny ČEZ dorazilo loni za poznáním zákoutí energetiky celkem 235 254 zájemců? Pouze rok tak vydržel rekordní zápis s letopočtem 2017, kdy za energetikou přijelo 224 357 lidí. Nové absolutorium je o 4,9 % vyšší!
… industriální turistiku po výrobních provozech Skupiny ČEZ můžete provozovat i z tepla svého domova? Stačí jen zabrousit na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-virtualni-prohlidky/.
… Infocentra Skupiny ČEZ jsou přístupná po objednání průběžně po celý rok? Více o Infocentrech na www.cez.cz/infocentra.
Zdroj a foto (ochoz severní podpůrné věže kotelny Nového zdroje Elektrárny Ledvice), Ota Schnepp, ČEZ
30.1.2019 15.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy, PR Članky