2.5.2011 13.57, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Novela energetického zákona naruší stabilitu povrchových vod
Pokud bude v naší zemi příliš foukat vítr nebo příliš svítit sluníčko, může mít taková situace výrazný vliv na vodní ekosystémy. Ne ale na základě počasí, ale díky právě diskutované novele energetického zákona.
Uvedená novela totiž zavádí u malých vodních elektráren s výkonností nad 100 kilowatt takzvané „dispečerské řízení,“ jehož smyslem je tyto energetické zdroje podle potřeby energetické sítě vypínat a zapínat. To může mít podle vrchního ředitele sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství Pavla Punčocháře negativní dopad na průtok vody krajinou a stabilitu vodních ekosystémů. „To je situace, na kterou by měly reagovat minimálně ekologické organizace,“ konstatuje Punčochář.
Na některých vodních tocích je podle něj i několik malých vodních elektráren, které by spadaly pod gesci energetického zákona. Pokud by byly naráz vypnuty nebo pokud by šlo o větší vodní tok a energetický zdroj, změní takový krok okamžitě místní vodní režim.
Malé vodní elektrárny tak jsou další v pořadí, které odnesou neuvážený boom fotovoltaiky a částečně i větrných elektráren. V obou těchto případech jde totiž o energetické zdroje s nepravidelnou dodávkou energie do sítí, na rozdíl od vodních elektráren, které dodávají energii kontinuálně, ale dodávku lze regulovat.
V ČR je zhruba 1 500 malých vodních elektráren, drtivá většina z nich má výkon nad 100 kilowatt.
Zdroj: Naše voda
2.5.2011 13.57, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla