7.5.2019 8.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Ornitologové zpřístupnili „Josefovskou džungli“ v ptačím parku
Kilometr divočiny, kam desítky let nevkročila lidská noha, zpřístupnila pro veřejnost Česká společnost ornitologická (ČSO) v Ptačím parku Josefovské louky. Informoval o tom správce parku Břeněk Michálek.
Jde o součást nové okružní turistické stezky podél břehu řeky Metuje, která provede návštěvníky po nejzajímavějších místech mokřadu až k ohradě, kde žijí divocí koně. „Jak asi vypadalo údolí Metuje před 8 000 lety, než do našich končin přišlo zemědělství? Řeka divočila a měnila trasu svého toku, velcí kopytníci ožírali, olamovali a rozdupávali vegetaci, bobři káceli stromy a zaplavovali území tak, že tu nemohl růst souvislý les.“ Tento text přivítá návštěvníky nově zpřístupněné okružní stezky v Ptačím parku Josefovské louky ČSO. „Trasa vede kolem celého parku až k soutoku Staré Metuje s Novou, kde v ohradě žijí divocí koně. Díky jejich spásání mohou nyní po loukách pobíhat například kuřátka čejky chocholaté,“ představuje jeden z druhů žijících v parku Michálek.
Nová stezka vede místy „džunglí“, kterou za pomoci motorových pil a křovinořezů upravovali dobrovolníci tak, aby divoká příroda mohla odhalit svá tajemství. „Návštěvníci mají možnost na trase spatřit vydru, ledňáčka, bobří ohryzy, popraskané rozvrácené vrby pokryté choroši a malebné zátoky Metuje. Stezku ocení především lidé, kteří milují obyčejné nezpevněné chodníčky divokou přírodou. Díky zpřístupnění Josefovské džungle mohou poprvé návštěvníci obejít park okružní trasou bez obtěžujícího vracení se stejnou cestou,“ popisuje Michálek.
Hlavním cílem návštěvníků Josefovských luk jsou ptáci, kterým se tu k radosti ornitologů daří. „Máme tu čápa bílého i černého, jeřáby popelavé, několik druhů bahňáků, čtyři druhy chřástalů, vzácné tažné kachničky čírky modré, několik druhů dravců a mnoho dalších. Kromě ptáků jsou Josefovské louky útočištěm i pro mnoho druhů hmyzu včetně celoevropsky chráněných,“ komentuje druhovou pestrost Michálek. Na dvou místech nové stezky jsou dřevěné cedule s kresbami koní, zubrů a praturů, tedy zvířat, která tu kdysi žila a která sem ochránci přírody vracejí, aby pomohla s údržbou této unikátní rezervace. Cedule jsou součástí projektu Interpretace přírodního a kulturního dědictví Josefovských luk. Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Ptačí park Josefovské louky by nevznikl bez finanční podpory stovek drobných i větších dárců. Jen díky této podpoře se plocha území spravovaného ČSO v souladu s potřebami ptáků a jiných živočichů stále rozrůstá postupným vykupováním dalších pozemků. Darovat lze jednoduše na stránkách ptačího parku www.josefovskelouky.cz.
Zdroj: ČSO, ilustrační foto (vodouš šedý, který se na mokřadu zastavil při tahu na hnízdiště v tundře), autor: Marián Polák
7.5.2019 8.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
V Praze-Klánovicích postaví dešťovou kanalizaci za 52 milionů korun
Akt. 15.1.2025 9.11Rubrika: Vodovody a kanalizace
Sdružení obcí z Klatovska zmodernizuje úpravnu vody u nýrské přehrady
Akt. 14.1.2025 17.42Rubrika: Vodovody a kanalizace