24.6.2019 14.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hospodaření s vodou v povodí Dyje má být koordinovanější
Hospodaření s vodou v povodí Dyje má být koordinovanější, za cíl si to klade nově vzniklý program Suwac. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že ambicí je k tomuto účelu propojit vědeckou sféru, města, obce i vlastníky půdy a na půdě hospodařící subjekty, také významné krajské a státní organizace či soukromé subjekty.
Sucho je totiž nutno řešit komplexně, řekla dnes při vyhlášení programu primátorka Brna Markéta Vaňková, která je jednou z ambasadorů programu. Povodí Dyje je z pohledu negativních dopadů klimatické změny podle zakladatelů programu Suwac (Sustainability water adaptation climate change) tím nejpostiženějším. Program si tak podle ředitele Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe Michala Marka klade za cíl na modelovém území vytvořit komplexní výzkum i management hospodaření s vodou. Kromě CzechGlobe program spoluzaložil i Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí a Asociace krajů České republiky.
Důležitá je podle zakladatelů komplexnost programu, které zahrnuje celé povodí. Různé subjekty podle nich přistupují k různým dílčím řešením, která ale o sobě často nevědí. „Brno a okolní obce dělají různá opatření proti suchu, ale opatření v rámci tohoto programu budou systémová a komplexní,“ uvedla primátorka Vaňková. Jde podle ní o nastavení parametrů tak, aby jedno opatření v jednom místě negativně neovlivnilo jiné opatření jinde. „Jde o spolupráci, sdílení zkušenosti a nastavení optimálních postupů. Nutná je kooperace všech subjektů, které jsou dotčeny, tak, aby voda byla dostupná pro všechny oblasti i subjekty,“ uvedla primátorka. Jako příklad provázanosti uvedla fakt, že oba zdroje pitné vody, kterými je zásobováno Brno, přitékají z jiných krajů. Podle ní je tak nezbytné, aby spolupracovala města a obce v celém povodí řeky.
Projekt by podle zakladatelů mohl posloužit jako modelový rámec i pro ostatní dílčí povodí, aby se i v dalších regionech postupovalo komplexně. Peníze na projekt chtějí získávat především z dotačních zdrojů ministerstev i z Evropské unie.
Povodí Dyje je druhým největším takzvaným dílčím povodím v České republice, celkem jich je deset. Celková plocha povodí Dyje v ČR je asi 11.000 kilometrů čtvrtečních, zabírá zhruba 14 procent území ČR. Zasahuje do šesti krajů v ČR a zahrnuje bezmála 1100 obcí s celkovým počtem 1,4 milionu obyvatel. Největšími městy v povodí jsou Brno a Jihlava.
Podle vědeckého portálu InterSucho, který sleduje zemědělské sucho, panuje dlouhodobě největší sucho v Poohří, západní části středních Čech, dále také v severnějších částech Moravskoslezského kraje, na horním toku Moravy, na pomezí Břeclavska a Znojemska, v jižních Čechách východně od Vltavy a také na Pardubicku a v Podkrkonoší. V předpovědi na následující dny podle portálu hrozí na začátku července extrémní sucho především v Čechách a v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto (soutok Moravy a Dyje) Naše voda – Nina Havlová
24.6.2019 14.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Hlavní zprávy
Aktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách