21.8.2019 14.50, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Do sporu o těžbu u Moravského Písku se vložila ombudsmanka
Do sporu o těžbu štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku se z vlastní iniciativy vložila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. S průběžnými závěry své zprávy seznámila dotčené úřady a čeká na jejich vyjádření. ČTK to řekla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.
Deník Mladá fronta Dnes (MfD) v regionálním vydání uvedl, že ombudsmanka našla v postupech úřadů, které těžbu povolují, nedostatky. Spor o plánovanou těžbu trvá téměř deset let, proti záměru těžařů se staví kraj i obce z Hodonínska a Břeclavska. Bojí se znečištění zdroje pitné vody pro zhruba 100 000 lidí. „Ombudsmanka se věcí začala zabývat z vlastní iniciativy na základě více upozornění zpochybňujících postup úřadů a poukazujících na to, že záměr těžby a úpravy šterkopísku v chráněném ložiskovém území představuje vážnou hrozbu pro podzemní zdroj vody,“ uvedla Hrazdílková. Doplnila, že šetření ještě neskončilo, ombudsmanka se průběžnými závěry seznámila dotčené úřady a nyní čeká na jejich vyjádření.
Ombudsmanka podle MfD vidí v postupech úřadů, které těžbu povolují, zásadní nedostatky. Její kritika míří k báňskému úřadu, ke Krajskému úřadu Zlínského kraje i k tamější krajské hygienické stanici a ministerstvu zdravotnictví. „Tyto úřady svými postupy významně přispěly k nezákonnému vyloučení úřadů Jihomoravského kraje z řízení o stanovení dobývacího prostoru Uherský Ostroh. Záměr je přitom situován těsně při hranici s Jihomoravským krajem, kam primárně mohou směřovat klíčové, potenciálně nepříznivé důsledky jeho realizace. Mimo jiné ohrožení vodního zdroje Bzenec-komplex,“ uvedla Šabatová ve zprávě o šetření postupů úřadů, z níž list citoval.
Šabatová se pozastavuje i nad tím, že těžební aktivity jsou umisťovány v katastru Uherského Ostrohu na území Zlínského kraje, přestože ložisko je v Moravském Písku v Jihomoravském kraji. Za závažný nedostatek v postupu úřadů podle listu považuje také to, že rezignovaly na zásadu předběžné opatrnosti. Potřebu těžby podle ní zdůvodňují vágně, bez pečlivého zvážení její rizikovosti v lokalitě a bez toho, aby hledaly možnost využití jiných ložisek.
Obce ani kraj s těžbou nesouhlasí, obce se chtějí bránit i soudně. Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex se nachází na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Je to pátý největší zdroj v republice. Obavy o jeho možné nevratné poškození vyjádřili v minulosti i jihomoravští hygienici.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto (těžba štěrkopísek) Naše voda – Nina Havlová
21.8.2019 14.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Hlavní zprávy
Aktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace