30.9.2019 14.16, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Plzeňský kraj chce využít nýrskou přehradu k zásobování Plzeňska
Plzeňský kraj chce využít kvalitní vodu z nýrské přehrady k zásobování obcí na Klatovsku, jihu Plzeňska i části krajského města. Reaguje tak na pět let trvající sucho, jehož vinou ubývá spodní voda v plzeňské aglomeraci a nevyhne se tomu v blízké době ani sever Plzeňska a Rokycansko.
Desítky kilometrů řadů a čerpací stanice z Nýrska na jih Plzeňska, případně až do Plzně, by stály stovky milionů korun. Svazky obcí by s krajem usilovaly o dotace od státu i EU. ČTK to řekla krajská radní pro životní prostředí Radka Trylčová. Kraj už na propojení významných skupinových vodovodů v regionu a na vyhodnocování problémů s vodou pracuje 1,5 roku. Loni nechal zpracovat technicko-ekonomickou studii. Teď schválil 800.000 korun na studii proveditelnosti, kterou zadá do konce roku svazek obcí z Klatovska a bude hotova příští rok. „Cílem bude, zjistit možnosti rozšíření stávajícího skupinového vodovodu z Nýrska a napojení dalších obcí v jeho dosahu. Stabilní a dostatečně kapacitní zdroj by zásoboval oblasti, které jsou zasažené suchem,“ řekla Trylčová.
Kraj zanalyzoval kapacity vodních nádrží v Plzeňském kraji i v okolních regionech, například ve Žluticích na Karlovarsku, odkud by se mohlo napojit Tachovsko, kde je o to také zájem. „Vzniklo sedm směrů, kudy by se mohly trubky protáhnout dále. V nádržích je stále velmi kvalitní voda a bylo by hloupé, dělat vrty,“ uvedla radní. Kraj teď nejvíce zajímá voda z Nýrska. To je špičková horská voda, řekla Trylčová. Investice do zhruba 40 kilometrů trubek do Dobřan a Přeštic, které mají podle ní s dalšími obcemi s vodou problémy, by byly vysoké.
Nová studie ozřejmí také majetkové vztahy na trase. Kraj stavbu přípojky odmítá financovat, protože na to nemá. „Maximálně to ale podporujeme. Jsme koordinátorem, pomůžeme obcím, spolupracujeme s Povodím (Vltavy),“ řekla. Podle Trylčové by na to měly být použity peníze z dotací, zejména z EU, pro niž má být sucho i nadále prioritní oblastí. Investicí by se cena vody pro občany zvýšila podle radní jen o jednotky korun.
Původním záměrem bylo, napojit na nýrskou přehradu jen Švihov, což už se podle radní děje se svazkem obcí a provozovatelem skupinového vodovodu. Napojení Přeštic, Dobřan a Plzně by si vyžádalo širší trubku a rozšíření úpravny vody v Milencích na Klatovsku.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto (vodní nádrž Nýrsko) Naše voda – Nina Havlová
30.9.2019 14.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě