4.10.2019 8.16, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace
Jesenické lázně k 220. výročí zakladatele obnovily Sophiin pramen
Jesenické Priessnitzovy léčebné lázně zrekonstruovaly zaniklý Sophiin pramen na Ripperově promenádě. Stalo se tak při příležitosti 220. výročí narození zakladatele lázní, Vincenze Priessnitze. Náklady na obnovu pramene, jež nyní zdobí bronzový reliéf ženského obličeje, vyšly na 200.000 korun, řekla ČTK obchodní ředitelka lázní Kateřina Tomášková. Sophiin pramen nese jméno po manželce světoznámého zakladatele vodoléčby. Má více než stoletou historii. Místo se dočkalo obnovy i návratu živé vody po mnoha desetiletích.
Sophiin pramen je vytvořen z místního přírodního kamene a nově jej zdobí bronzový obličej ženy, na který dopadá vytékající voda. Autorkou reliéfu je jesenická výtvarnice Iva Svobodová. „Jsem nesmírně ráda, že se nám letošní kulaté výročí narození pana Priessnitze podaří uctít i tímto způsobem. Přispíváme tak další lokalitou k probíhající obnově jesenických pramenů a ke kráse celého lázeňského areálu,“ uvedla Tomášková.
Sophiin pramen původně vznikl u příležitosti stoletého jubilea Priessnitzova narození, v roce 1899. V poválečných letech byl přejmenován na pramen Na Kolonádě a později zchátral a zanikl.
„Po rekonstrukci bude vedle Českého, Polského a Maďarského pomníku další ozdobou promenády, která nese jméno zetě manželů Priessnitzových Jana Rippera. Ten stál v roce 1899 také za vybudováním tohoto pramene,“ doplnila obchodní ředitelka.
V blízkém okolí lázní vyvěrá ze země osm desítek registrovaných a pojmenovaných pramenů, které vznikaly především během 19. století za doby největšího rozkvětu vodoléčebných lázní v Gräfenberku (Lázně Jeseník).
Od 90. let 20. století se nejprve z iniciativy dobrovolníků, později také s podporou místních institucí, firem či spolků tato místa začala postupně obnovovat. Naposledy se dočkal před čtyřmi lety obnovy Slovanský pramen; nejbližší a nejnavštěvovanější přírodní zdroj pitné vody v okolí lázní. Během oprav získal pramen nový vzhled, jehož součástí je sochařské ztvárnění sepjatých rukou, rovněž akademické sochařky Ivy Svobodové, která se podílela i na vzhledu Sophiina pramene.
Vincenz Priessnitz se narodil v roce 1799, svůj první vodoléčebný ústav na světě založil v roku 1822, kdy dal postavit v Gräfenberku první kamenný dům vybavený k provádění vodoléčby. Jeho léčebné úspěchy daly vzniknout v lednu 1831 lázeňskému zařízení, oficiální potvrzení dostaly v roce 1838. Podle vzoru jeho lázní vyrostly desítky vodoléčebných ústavů po celé Evropě. Do své smrti 28. listopadu 1851 vyléčil na 40.000 pacientů.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Vlastní dílo
– 4.10.2019 8.16, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace