2.11.2019 15.17, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Projekt v povodí Želivky má pomoci snížit znečištění pesticidy
V povodí Želivky má pomoci snížit znečištění vody pesticidy, tedy látkami používanými na ochranu polních rostlin, letos zahájený projekt ministerstva zemědělství. Zemědělci, kteří se dobrovolně zavázali určité látky nepoužívat, dostanou finanční kompenzaci.
Informovalo o tom na základě vyjádření generálního ředitele státního podniku Povodí Vltavy Petra Kubaly na konferenci „Želivka a nádrž Švihov – vize 2030“ v Kožlí zpravodajství ČTK. Tříletý projekt se týká ochranného pásma nádrže Švihov, známé jako Želivka, jež je největší vodárenskou nádrží ve střední Evropě. Pitnou vodou zásobuje i Prahu. Její ochrana zasahuje hlavně území Vysočiny. Do projektu v daném termínu do letošního června se podle Kubaly přihlásilo do dvaceti subjektů. Podotkl, že jde o běh na dlouhou trať. „Jestliže začnu hospodařit nějakým jiným způsobem, tak se mi to neprojeví za měsíc,“ řekl.
Nádrž na řece Želivce byla dokončená v polovině 70. let. Podle Kubaly pak vodohospodářům dělalo starosti hlavně znečištění vody fosforem a dusíkem. Tuto zátěž se podařilo snížit i díky budování a rekonstrukcím čistíren odpadních vod. V posledních letech působí problémy znečištění pesticidy. Omezení se v ochranném pásmu týkají i kácení lesů ničených kůrovcem. „Máme ty oblasti zasažené docela významným způsobem,“ řekl Kubala. Lesníci podle něj například musejí dbát na to, aby kácení ve svazích u nádrže nezpůsobovalo erozi, omezený je i rozsah přípravků používaných při nové výsadbě.
Konference v Kožlí se zúčastnili zástupci ministerstev a také Kraje Vysočina a Středočeského kraje, na jejichž území se přehrada Švihov nachází. Starostové obcí v ochranném pásmu přehrady se scházejí od roku 2014, iniciátorem je lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Starosty spojily stížnosti na to, že ochrana nádrže limituje život a podnikání místních a že se region vylidňuje. Ozývaly se i hlasy, že by v novém programovém období čerpání evropských dotací měl vzniknout operační program zaměřený jen na Želivku. To se nejspíš nestane. Podle Zdechovského by ale to, že jde o území s řadou omezení, měla ministerstva zohledňovat při dělení dotací. „Což je pro nás úplně stejně významné, jako kdyby se tento program udělal,“ řekl.
Hodně projektů se podle Zdechovského v obcích už podařilo uskutečnit. Region by podle něj také mohl šetrný přístup ke krajině používat při propagaci svých výrobků. Oživuje se i zájem o bydlení v této oblasti, uvedl.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto (Švihov) Naše voda – Nina Havlová
2.11.2019 15.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě