1.1.2020 5.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Umělé maso představuje rizika, o nichž lidé nic netuší
Jedním z témat loňského roku se stala výroba umělého masa s cílem snížit zatížení životního prostředí chovem hospodářských zvířat, a spotřebiteli zároveň nabídnout takzvané „čisté maso“ (clean meat): K produkci takového masa bude ale třeba množství energie, nehledě na to, že maso bude téměř jistě obsahovat řadu látek, v současné době považovaných za rizikové.
Problém rozebírá v obsáhlém článku populárně-vědecký portál www.osel.cz a redakce portálu Naše voda doporučuje všem si příslušný článek přečíst. Jako aperitiv nabízíme alespoň některé, v souvislosti s umělým masem dosud kromě uvedeného portálu nepublikované údaje.
Například, že namnožení kmenových buněk ve velkopěstírnách rozhodně ve výsledku neznamená maso jako takové. Tyto namnožené buňky je totiž třeba ještě stimulovat, což v praxi znamená přidat k nim látky s hormonálními účinky a anabolika. Jejich užití je přitom v zemědělství zakázáno, v průmyslové výrobě masa by ale šlo o takzvané „přírodní růstové faktory“, a jejich použití by bylo dovoleno. V praxi je to ale jedno a totéž. K tomu pak, aby bylo možné zajistit sterilní prostředí pro růst buněk, bude nutné do „hmoty“ přidávat ještě antibiotika. „Podle skeptiků, kteří s kulturami dnes a denně pracují, tak s pravděpodobností hraničící s jistotou, výsledné „maso“ nebudou jen svalové buňky, ale i pořádná porce bakterií, protože ani antibiotika neuhlídají všechno. Pokud by měli pravdu, tak je to dost nemilé. Bakterie překonávající antibiotickou clonu, patří k těm, kterých je lepší se vyvarovat,“ píše se v článku.
Problémem budou podle něj i provozní náklady a použití chemie. „Vstupy v požadované čistotě a kvalitě a sterilitě jsou energeticky vysoce náročné. V množstvích potřebných k laboratorním pokusům to zatím nehrálo roli. Zvažovaným zaváděním velkovýroby by ale potřeba komponent zajišťovaných chemickým průmyslem vzrostla o několik řádů. Chemický průmysl, jak známo, je velkým znečišťovatelem a oteplovačem, podle některých odhadů o více jak 50 % horší, než automobilový průmysl. Zrušením chovů se prakticky žádná energie neušetří, protože se někde a z něčeho bude muset odpovídající energie vyrobit,“ zdůrazňuje se v závěru analýzy.
Zdroj, foto a plné znění článku na: http://www.osel.cz/10940-ekologicke-supermaso-pripravene-bunecnym-zemedelstvim.html
1.1.2020 5.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy