10.1.2020 16.55, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Zlín respektuje rozsudek soudu o referendu k vodárenství
Zlínská radnice respektuje rozsudek soudu o vyhlášení místního referenda k vodárenství. Město kasační stížnost nepodá, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí radnice Tomáš Melzer. Referendum se uskuteční na podzim s krajskými volbami.
Krajský soud v Brně rozhodl o vyhlášení referenda v prosinci. Na Zlínsku funguje takzvaný provozní model, při němž se Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín starají o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské (MOVO).
Lidé budou v referendu odpovídat na otázku „Souhlasíte s tím, aby statutární město Zlín při výkonu své samostatné působnosti nepokračovalo ve stávajícím provozním modelu provozování vodohospodářské infrastruktury, kdy je tato infrastruktura pronajímána společnosti Moravská vodárenská a.s.?“.
Vyhlášení referenda loni v únoru zamítlo kvůli špatné formulaci otázek zlínské zastupitelstvo. Podle vedení města byly dvě ze tří otázek v návrhu referenda v rozporu s právními předpisy, město se opíralo i o vyjádření ministerstva vnitra. Lidé se mohli podle návrhu vyjádřit, zda chtějí pokračování provozního modelu, zda má město Zlín jako ovládající osoba VaK Zlín uložit vedení společnosti, aby prosazovalo samostatné provozování infrastruktury a ukončilo smlouvy s Moravskou vodárenskou, a jestli má město na nejbližší valné hromadě VaK odvolat členy orgánů VaK Zlín, zvolit nové členy a uložit jim, aby realizovali výsledky referenda.
Přípravný výbor v čele s Pavlem Sekulou, který je zastupitelem Zlína za SPD, se poté obrátil na soud. Brněnský krajský soud návrh kvůli špatné formulaci otázek zamítl. Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu lze ale o jedné otázce hlasovat samostatně a brněnský krajský soud rozhodl, že na danou otázku budou obyvatelé Zlína odpovídat v referendu.
Vedení města však tvrdí, že nemá přímé nástroje k ukončení provozního modelu na území Zlína z důvodu uzavřené provozní smlouvy až do roku 2034. „Dalším důvodem je i fakt, že nadále probíhá více než desítka soudních sporů. Důležitou skutečností je i to, že vodárenská infrastruktura na území města je pouze asi ze 13 procent ve vlastnictví města, 87 procent je pak ve vlastnictví VaK, v níž má město podíl ve výši 46,27 procenta, není tedy většinovým akcionářem společnosti,“ uvedl mluvčí města. Město se také snaží vyjednat zkrácení doby nájmu vodárenské infrastruktury. VaK Zlín se připravuje na situaci, kdy smlouva s MOVO skončí. „Připravujeme se na převzetí provozování vodárenské infrastruktury. Postupně přebíráme agendy, posilujeme personální obsazení VaKu, budeme vlastnit krizové řídící centrum vodárny,“ uvedl předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
10.1.2020 16.55, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace