15.1.2020 15.46, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Starostové chtějí v zákoně upřednostnit zachytávání dešťové vody
Poslanci Starostů navrhují, aby zákon upřednostnil zachytávání a shromažďování srážkových vod a jejich následné využití. Umožní to podle nich například využít tuto vodu k závlaze a sníží to její spotřebu.
Jak přitom informuje ČTK, tento způsob nakládání se srážkovými vodami je možný i dnes, není však povinně zvažován jako první možnost, uvádějí Starostové. Svůj návrh předložili ve Sněmovně v novele vodního zákona. Předlohu projedná v pondělí vláda, ministerstva se k ní v připomínkovém řízení postavila spíše negativně.
Současný stav podle předkladatelů upřednostňuje vsakování dešťové vody a nepodporuje jejich využití. Tím zvyšuje požadavky na využití jiných vodních zdrojů. Poslanci Starostů proto chtějí ve vodním zákoně upravit požadavky na stavby z hlediska nakládání se srážkovými vodami, podmínky pro využití srážkových a odpadních vod k závlaze pozemku a podmínky pro vypouštění vod ze záchodů do podzemních vod přes půdní vrstvy.
V případě nepřímého vypouštění odpadních vod do vod podzemních návrh odstraňuje bezdůvodné rozdíly mezi jednotlivými druhy staveb. Při posuzování možnosti vypouštět odpadní vody do vod podzemních by měla být rozhodující rizika pro podzemní vody a životní prostředí nikoliv charakter objektů, v nichž tyto vody vznikají, uvádí důvodová zpráva.
Poslanci STAN současně s tím navrhují, aby bylo možné bez povolení vodoprávního úřadu využít k závlaze pozemku srážkové i odpadní vody se stanovenými vlastnostmi. „Využití srážkových a odpadních vod je doporučováno koncepčními nástroji schválenými vládou, které reagují na stav sucha v ČR. Je proto nutné jej podpořit i změnami právní úpravy,“ uvedli v důvodové zprávě.
Návrh poslanců STAN dostala k projednání vláda. Ministerstva se v připomínkovém řízení podle informací na vládním webu staví k návrhu víceméně negativně. Nesouhlasné stanovisko doporučilo zaujmout například ministerstvo zemědělství. Poukázalo na to, že ve Sněmovně již je jedna vládní novela vodního zákona, a proto považuje další samostatné návrhy úprav vodního zákona za nesystémové. Ministerstvo navíc uvádí, že součástí vládního návrhu jsou i priority řešení srážkových vod, které jsou v něm upraveny uceleněji než v poslaneckém návrhu.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
15.1.2020 15.46, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony