17.1.2020 13.09, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Nový vlastník chystá obnovu lázní v Náchodě, stavět bude i město
Nový vlastník zchátralých lázní v Náchodě – Bělovsi, kterým je od loňska společnost Priessnitzovy léčebné lázně z Jeseníku, začal chystat obnovu lázní. Investice za asi 120 milionů korun do podpory lázeňství chystá v Bělovsi i město Náchod. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy náchodské radnice.
Lázně v Bělovsi jsou uzavřené od roku 1996. Loni v prosinci město v místě takzvaných Malých lázní nákladem 24 milionů korun otevřelo repliku vily Komenských se zimním pítkem minerálky. Tím udělalo první krok k obnově lázeňství ve městě. Malé lázně leží zhruba půl kilometru vzdušnou čarou od hlavního lázeňského areálu.
Investici Priessnitzových léčebných lázní bude předcházet demolice objektů zchátralých lázní. „Demolice bude probíhat ve dvou etapách, první plánujeme zahájit v květnu letošního roku, druhou v listopadu,“ uvedl předseda představenstva Priessnitzových léčebných lázní Michal Gaube.
Radnice chce letos udělat rekonstrukci mostu přes Metuji v Bělovsi asi za 22 milionů korun. Nový most je důležitý pro propojení Malých lázní s územím na druhém břehu Metuje, kde stojí hlavní lázeňský areál. Město také chce obě lázeňské lokality propojit vybudováním lázeňského parku.
„Jsme připraveni jako město v tomto území investovat asi 120 milionů korun během následujících dvou let a podpořit tak i soukromé investory na jejich podnikatelském startu v Náchodě,“ řekl starosta Jan Birke (ČSSD).
Zásobování kolonády Malých lázní minerální vodou si radnice zajistila z vrtů Jan a Běla, které nechala nově vyvrtat na nedaleké louce. Minerálka nese název Běloveské bublinky.
Novodobá historie běloveských lázní se začala uzavírat začátkem 90. let minulého století, lázně tehdy ve zbídačeném stavu stát vydal dvěma restituentkám. Nestátní lázně neměly dost pacientů, výrazně se zadlužily a v roce 1996 ukončily provoz. Lázně následně měnily majitele, snaha města získat lázně do vlastnictví skončila bez výsledku.
V areálu Běloveských lázní leží i důležité vrty Ida I a Ida II, které jsou jinak ve vlastnictví státu. Běloveská stáčírna kyselky Ida byla v roce 1991 privatizována bankéřem Antonínem Moravcem. Později zkrachovala a od roku 2001 je mimo provoz. Stáčírna podle dnešních dat z katastru nemovitostí patří Marianu Khalifovi a z titulu exekuce je na ní uvaleno zástavní právo.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Vlastní dílo
– 17.1.2020 13.09, Rubrika: Čistota vody a rekreace