19.1.2020 11.25, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Vracíme vodu lesu: Revitalizovaný rybník Boušovka
V Chráněné krajinné oblasti Železné hory nedaleko obce Trpišov se nachází Slavická obora s několika rybníky. Jedním z nich je i „leknínový rybník“ Boušovka, který v roce 2013 zrevitalizoval státní podnik Lesy České republiky (Lesy ČR).
RYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORAFoto: Nina Havlová
Rybník Boušovka byl vyhlášen za chráněné území už v roce 1950, důvodem byla ochrana tamní růžové formy leknínu bílého. Původní rybník postavil v roce 1876 kníže František Josef Auesperg, lekníny zde byly vysázeny chrudimským lékárníkem v roce 1913, který jejich oddenky používal do léčivých směsí.
K rybníku Boušovka nevede žádná značená cesta, nejlépe je přístupný po cestě z hráze rybníku Starý. Okolí rybníku lemují porosty ostřic a orobinců, vyrůstající z mělké vody při březích, které jsou důležité pro vývoj obojživelníků a hmyzu. Žije tu například vzácná vážka jasnoskvrnná a na 10 druhů obojživelníků. Území spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa chráněné krajinné oblasti Železné hory a krajské středisko Pardubice, v lokalitě hospodaří Lesy ČR. Obora je veřejnosti přístupná pouze v červenci a srpnu a částečně i v zimě, v průběhu února a března. V zimním období jsou přitom zamrzlé vodní plochy velmi atraktivní.
Revitalizace rybníku Boušovka je jedním z projektů, který předcházel spuštění programu #VRACÍME VODU LESU, což je největší vodohospodářský program v historii podniku. Více než miliarda korun plyne do staveb, které zadrží vodu v lese i v krajině. Nyní Lesy ČR budují 73 nových nádrží, 292 obnovují. Další informace o programu a jednotlivých projektech na: www.vracimevodulesu.cz.
Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová
19.1.2020 11.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, VodlesaAktuality
Ve VÚV TMG proběhla konference k projektu „Centrum Voda“
Akt. 22.11.2024 7.57Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Má douglaska opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
Akt. 22.11.2024 7.55Rubrika: Statistiky a kauzy