19.1.2020 13.39, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Investice do páteřní vodovodní sítě: Konečně posun
Ačkoli se v naší zemi o potřebě investovat do obnovy páteřní vodárenské a vodovodní sítě mluví už opravdu hodně dlouho, pomoc státu opravdu hodně dlouho nepřicházela. A zřejmě by se i nadále odkládala, kdyby se do věci nevložila loni založená Asociace vlastníků páteřní vodárenské infrastruktury (AVPVI), což je v praxi sdružení měst a obcí.
Právě města a obce jsou v ČR dominantním vlastníkem drtivé většiny vodovodních a kanalizačních řadů (trubek), ale i dalších staveb a technologií s distribucí vody a jejím čištěním spojených, ačkoli si značná část veřejnosti myslí, že vodárenskou infrastrukturu vlastní u nás působící nadnárodní vodohospodářské společnosti typu Veolia nebo Aqualia. Ty jsou mimo jiné členy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), což v minulosti zcela nesmyslně degradovalo úsilí SOVAK poukazující právě na potřebu obnovy páteřní sítě. Zavádějícími údaji zmanipulovaná české veřejnost a s ní i příslušní politici proto nehodlali „bohatým kapitalistům ze Západu“ finančně pomáhat, ačkoli obnova páteřních sítí byla a je jak v zájmu jak politiků, tak zejména lidí při zajištění zdrojů pitné vody. Přestože kapitalisté „naší vodu“ a „naše trubky“ nevlastní, pouze provozují služby s vodou spojené, tedy již zmiňované zásobování vodou a její čištění.
Žádají-li ale i peníze na obnovu obce a města z AVPVI, jsou takové požadavky politicky i společensky přijatelné, a také proto byly jejich žádosti vyslyšené. Což je pro občany velmi dobrá zpráva, neboť systémová obnova „tlustých trubek“ (páteřní sítě) měla nastat už dávno, jak se léta snažil na tento problém upozorňovat SOVAK ČR. Lze jen konstatovat, že kdyby byl SOVAK ČR včas vyslyšen, vyšlo by to celou společnost, včetně měst a obcí, levněji. I když inflace v naší zemi není nijak vysoká, ceny veškerého materiálu, který je k obnově sítí zapotřebí, neustále rostou, a především roste cena lidské práce.
Úmysl Ministerstva zemědělství vytvořit na obnovu páteřních sítí speciální dotační program a naplnit jej pro začátek téměř půl miliardou korun, lze tak hodnotit jako důležitý a pozitivní krok ke stabilizaci zásobování obyvatel pitnou vodou, ale také jako finanční úsporu. A to jak pro stát (pozdější rozhodnutí by stálo víc), tak pro obce a města (ze stejného důvodu), tak pro obyvatele ČR, neboť ti by zaplatili dříve či později nutnou obnovu ze svých kapes v cenách vodného a stočného. Nedílnou zásluhu na tom má však také založení a úspěšný lobbing Asociace vlastníků páteřní vodárenské infrastruktury, která, jak je vidět, rozhodně nevznikla zbytečně.
Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
19.1.2020 13.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Komentář týdne