13.5.2020 8.36, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Časopis Odpady: Mikroplasty ve vodě – zatím žádná podezření
Zjištění, že se v životním prostředí objevuje značné množství mikroskopických částic plastů, vyvolalo před časem velkou mediální pozornost. Rizika těchto částic pro životní prostředí nebo lidské zdraví však nejsou, zdá se, nijak významná.
Přesto nesmíme zanedbat předběžnou opatrnost a pustit mikroplasty ze zřetele. To jsou zjednodušené závěry studie Světové zdravotnické organizace (World Health Organization´s, WHO) zveřejněné koncem minulého roku. Autoři v ní shrnuli výsledky desítek studií, které v posledních letech zkoumaly rizika pro lidské zdraví spojená s přítomností mikroplastů v životním prostředí, a zejména v pitné vodě.
Zpráva naznačuje, že mikroplasty ve vodě fakticky nepředstavují v současnosti riziko pro lidské zdraví. Podle studie je však třeba dalšího výzkumu, abychom lépe porozuměli výskytu mikroplastů v životním prostředí, zejména tam, kde se s nimi potkávají lidé. K tomu budou potřeba cílené a kvalitně vedené studie. Naopak v tomto okamžiku by bylo zbytečné zavádět rutinní monitoring mikroplastů v pitné a povrchové vodě, protože nejsou žádné důkazy o jejich zdravotním riziku. „Obavy z mikroplastů v pitné vodě by neměly odvádět provozovatele a úřady od odstraňování mikrobiálních patogenů, které jsou pro lidské zdraví zásadní,“ říká studie. Stačí zajistit, aby byly pitné i odpadní vody upravovány odpovídajícím způsobem a pokročilými technologiemi.
Pozornost však vyžadují následné procesy zpracování úpravárenských kalů a kalů z čistíren odpadních vod, které mohou být zdrojem mikročástic. U nich by měl pokračovat vědecký výzkum. Pozornost by měla být věnována také tomu, aby plasty nevstupovaly zbytečně do prostředí. Strategie zahrnuje recyklační programy, omezení litteringu nebo oběhové hospodářství. Směrnice zakazující užití jednorázových plastů měla jako jeden z cílů právě omezení vzniku částic mikroplastů v mořském prostředí. Stejně tak je nutné dále získávat spolehlivá data, která by kvantifikovala možné vstupy mikroplastů do prostředí a jejich primární zdroje. Je třeba standardizovat a harmonizovat analytické postupy pro vzorkování a analýzu, včetně jejich definice. Také není dostatečné množství kvalitních studií o vlivu mikroplastů na lidské zdraví a ještě menší počet o vlivu na hospodářská zvířata.
Závěr se dá krátce shrnout: mikroplasty jsou již nyní všudypřítomné, ale zatím se neobjevily známky, že by představovaly zdravotní rizika. Nemáme dostatek dat a musíme věc dále zkoumat, protože nevíme, co se stane, až jich bude v prostředí mnohem více. Jedno je již jisté: naše epocha se bude budoucím archeologům díky mikroplastům velmi dobře identifikovat.
Zdroj a plné znění na: https://www.odpady-online.cz/casopis-odpady-mikroplasty-ve-vode-zatim-zadna-podezreni/, ilustrační foto (vodárenské kaly) Naše voda – Nina Havlová
13.5.2020 8.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě