20.5.2020 8.39, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Povodí Moravy dokončuje obnovu vodní nádrže Hrabišín
Státní podnik Povodí Moravy dokončuje rekonstrukci a těžbu sedimentů z vodní nádrže Hrabišín na Šumpersku. Práce vedly k obnovení všech funkcí nádrže a vytvořily v krajině hodnotný biologický i estetický prvek.
Informoval o tom dnes mluvčí Povodí Petr Chmelař, s tím, že roční práce si vyžádaly náklady 14 milionů korun. Celkovou obnovu vodní nádrže Hrabišín zahájilo Povodí Moravy v loňském roce. Před zahájením stavebních prací byla nádrž vypuštěna, aby mohla začít těžba sedimentů a postupná rekonstrukce hráze a funkčních objektů. Průměrná tloušťka sedimentů, které bylo z nádrže potřeba odstranit, činila půl metru. „Obnova nádrže spočívala v odtěžení asi 7 400 m3 sedimentů a komplexní rekonstrukci návodního líce hráze, výpustného zařízení, bezpečnostního přelivu a drenážního systému. Na všech površích stávajících objektů jsme provedli sanace a současně s tím jsme provedli i tlakovou injektáž trhlin v konstrukcích za účelem zamezení průsaku vody,“ popisuje práce generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Postupem času bylo dno nádrže průběžně zanášeno sedimenty, čímž došlo k výraznému omezení kapacity pro zadržování vody. Odbahnění tak vedlo ke zvýšení retenční schopnosti nádrže udržet vodu v krajině. Rekonstrukce funkčních částí pak prodlouží životnost vodního díla o řadu let. „Po dokončení a napuštění vodní nádrže dosáhneme významného posílení biodiverzity, nádrž bude představovat významný prvek ekologické stability krajiny, umožní lépe hospodařit s povrchovou vodou a posílí retenci vody v krajině. Důležitou funkcí tohoto vodního díla je i zajištění minimálního zůstatkového průtoku v potoce pod nádrží a celkové zlepšení odtokových poměrů. V době prudkých dešťů dokáže vodní nádrž zachytit v závislosti na naplněnosti nádrže až 33 tisíc kubíků vody. To je významné množství, se kterým se dá v době sucha nadlepšovat průtok pod vodní nádrží. Dojde také ke zpomalení odtoku povrchové vody z povodí a v neposlední řadě zvýšení estetické přitažlivosti celé lokality,“ popisuje přínos realizovaných prací Gargulák.
Obnova malých vodních nádrží je pro vodohospodáře mimořádně důležitá, protože hrají významnou roli v příslušné lokalitě obzvlášť v období sucha, kdy dokáží krátkodobě vylepšovat vodní bilance v menších tocích, aby nevysychaly. Mimo to nádrž po napuštění poskytne útočiště mokřadním a bažinným společenstvům a vhodné podmínky pro hnízdění ptactva.
Práce skončí v červnu 2020. Pak začne Povodí Moravy vodní nádrž Hrabišín opět napouštět. Doba napouštění bude záviset na hydrologické situaci. Stavba si vyžádala náklady v celkové hodnotě 14 mil. Kč, přičemž část těchto nákladů je hrazena z dotačního programu Ministerstva zemědělství 129 290 „Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích“. Zbývající část nákladů uhradilo Povodí Moravy z vlastních zdrojů.
Vodní nádrž Hrabišín leží na bezejmenném drobném vodním toku, který je levostranným přítokem Loučky. Nádrž vznikla v roce 1986, má rozlohu 1,6 ha a zásobní objem 27 000 m3.
Zdroj a dokumentární foto: Povodí Moravy
20.5.2020 8.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní dílaAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace