25.7.2012 16.04, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Na Olomoucku uhynuly stovky říčních raků
Zhruba dvě stě padesát raků říčních uhynulo v jednom z potoků v části Hluboček na Olomoucku. Informoval o tom Olomoucký deník.
Podle deníku není zatím zcela jasné, co mohlo otravu a následnou smrt chráněných živočichů zapříčinit, podle předběžných odhadů mohlo jít o kombinaci několika faktorů. Celý případ, kterým se ve čtvrtek v podvečer zabývali jak rybáři, tak hasiči i policie, sleduje Česká inspekce životního prostředí. Odebrané vzorky bude zkoumat olomoucká veterinární správa.
„O tom, že tady uhynuli raci, jsme se dozvěděli dneska. Kolem jsou chovné potoky na pstruhy, v nich jsem osobně žádného raka neviděl. Ti jsou níže v potoku, který vtéká do řeky Bystřice. Raci jsou nejcitlivější na čistou vodu. K jejich vytrávení stačí velice málo,“ řekl včera Josef Sláma, obyvatel chatové osady Dolní Vinohrádky, která leží v lokalitě, poblíž které došlo k úmrtí dnes již vzácného živočicha. Zmínil, že chataři mají u svých obydlí staré septiky. „Osada funguje od roku 1900 a žije zde hodně důchodců, kteří již nemají možnost septiky upravit. Dojíždí sem fekální vůz, který jímky vyčerpává. Nikdy zde k žádné havárii nedošlo a septiky za úhynem raků určitě nebudou,“ dodal.
Podle informací od starosty Hluboček Iva Černíka na úhyn vodních živočichů upozornili policii sami chataři. Na místo se ve čtvrtek vydali společně s hasiči i rybáři. „Prošli jsme zhruba kilometr, kilometr a půl toku, kterému pracovně říkáme Véskovský potok. Jedná se o chovný pstruhový tok. Posbírali jsme asi tři stovky raků, které jsme našli v různém stadiu postižení. Samotný počet nás velmi překvapil, bylo jich tam hodně. Devadesát procent bylo převrácených břichem nahoru. Někteří měli upadaná klepeta, jiní měkký krunýř. Část se po přesunu do Bystřice vzpamatovala,“ uvedl Martin Šípek, hospodář místní organizace Českého rybářského svazu ve Velké Bystřici.
„Mluvil jsem s pánem, který zde raky vysazuje. Vzhledem k tomu, že pstruzi neutrpěli žádnou újmu, muselo jít o rychlou havárii, která se podepsala pouze na racích. Mohla se sem například dostat hnojiva z okolí, někdo mohl v blízkosti dělat například postřik stromů, nízký tlak zase mohl způsobit úbytek kyslíku ve vodě. Těžko odhadnout. Rak je velice citlivý tvor na znečištění. Každopádně pohled na zubožená zvířata zabolí u srdce každého, kdo má k přírodě blízko,“ podotkl Šípek.
Zdroj: Olomoucký deník
Aktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace