27.7.2012 9.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Úhyn ryb v Bečvě stále není objasněn, čeká se na výsledky testů
Od náhlého hromadného úhynu ryb ve Vsetínské Bečvě uplynul téměř měsíc, o jeho příčinách však stále nepanuje jednotný názor. Poukazuje na to zlínská mutace deníku.cz.
Zatímco Povodí Moravy a vsetínská radnice vidí příčiny v nízkém stavu vody a vysokých teplotách, rybáři z okresního města dál hovoří o tom, že ryby nejspíš otrávila neznámá látka.Čekají na výsledky odborných testů. Zvažují také podání trestního oznámení.
Rybáři ve Vsetíně řešili velký úhyn ryb v Bečvě začátkem měsíce. Projevil se zhruba na čtyřkilometrovém úseku toku od vsetínských tenisových kurtů u Panské zahrady po úsek řeky mezi Semetínem a obcí Ratiboř. „Uhynulo na čtrnáct metráků ryb. Převážně šlo o pstruhy, nalezli jsme ale také některé vzácné druhy ryb,“ připomněl jednatel Českého svazu rybářů místní organizace Vsetín Radomír Surovec.
Způsobené škody příslušníci Petrova cechu stále sčítají. Největší „materiální“ ztráty jsou na pstruzích, které do řeky vysazují. „Pstruhy nakupujeme po sto osmdesáti korunách za kilogram. Jen v tomto případě bude škoda přes sto tisíc korun,“ počítal Radomír Surovec. Další náklady nesla samotná likvidace neštěstí, odpracované brigádnické hodiny, doprava a tak dále.
Rybáři nevěří, že by za úhynem ryb bylo jen extrémní letní počasí, které panovalo na začátku července. Přiklánějí se spíše k otravě. Jejich teorii nahrává fakt, že úhyn byl omezený jen na zhruba čtyřkilometrový úsek řeky. Ryby měly navíc popálená těla, žábra i oči, což může svědčit neznámé chemikálii. „Vypadá, že to byla otrava,“ zopakoval Radomír Surovec s tím, že vzorky uhynulých ryb zkoumají odborníci na Slezské univerzitě v Opavě.
Je možné, že pokud se otrava prokáže, rybáři podají trestní oznámení na neznámého pachatele. „Ještě jsme ale v tomto směru nic nepodnikli, stále čekáme na výsledky testů,“ uvedl hospodář vsetínské rybářské organizace Zdeněk Žáček. Výsledky mají být známy na přelomu srpna a září.
Podle pracovníků Povodí Moravy je ale příčina decimace rybí populace ve Vsetínské Bečvě daleko prostší. „V tomto případě šlo o úhyn vlivem vysoké teploty vody. Naši pracovníci ve spolupráci s městem Vsetín připustili z městského náhonu více vody a tím zabránili dalším úhynům,“ informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Dodala, že v podobných případech Povodí Moravy spolupracuje s Českým rybářským svazem a místním vodoprávním úřadem.
Pracovníci odboru životního prostředí vsetínské radnice se přiklánějí k teorii o nedostatku kyslíku v příliš teplé vodě. „Při odběru a testování vzorků vody jsme totiž nezjistiližádné cizorodé látky,“ uvedl Jan Štěpaník, vedoucí odboru životního prostředí radnice ve Vsetíně.
Teploty vody zato byly extrémní i díky dlouhému období bez dešťů a tedy nízkému stavu hladiny v řece i potocích.„Například na přítoku Bečvy, v Ratibořském potoce, jsme naměřili teplotu dvacetšest stupňů Celsia,“ nastínil Jan Štěpaník.
Zda ryby někdo otrávil či nikoliv tak definitivně prokáží zřejmě až testy odborníků z opavské Slezské univerzity. V případě, že se poté rybáři rozhodnou podat trestní oznámení, úhynem ryb se začne zabývat policie. Podle vsetínské policejní mluvčí Lenky Javorkové by kriminalisté s největší pravděpodobností případ kvalifikovali jako obecné ohrožení úmyslné nebo z nedbalosti. „Přesná právní kvalifikace by ale vzešla ažz konkrétního vyšetřování,“ upozornila Lenka Javorková.
Co se trestní odpovědnosti týče, pokud by šlo o obecné ohrožení z nedbalosti, případnému původci by hrozil aždvouletý trest vězení. „V případě úmyslného jednání, by čin spadal do trestní sazby od tří do osmi let vězení,“ informovala Lenka Javorková.“
Zdroj: www.denik.cz
27.7.2012 9.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Aktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace