11.9.2020 9.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Moravskoslezská rekultivační jezera jsou oblíbenými koupališti
Rekultivační jezera patří v Moravskoslezském kraji k nejoblíbenějším koupalištím. Takzvané Darkovské moře v Karviné se stalo rekreační oblastí před třemi lety. Ve štěrkovně v Hlučíně na Opavsku se lidé mohou koupat už přes tři desítky let, právě tento měsíc tam ale začala dvouletá revitalizace téměř za 700 milionů korun.
Darkovské nebo také Karvinské moře vzniklo na území postiženém dobýváním černého uhlí a poklesy. Těžební společnost OKD uvádí, že v letech 1997 až 2009 tam bylo na ploše o rozloze 145 hektarů při rekultivaci přemístěno přes pět milionů metrů krychlových hlušiny, vytvarováno území a následně překryto zeminou. Celkové náklady projektu přesáhly 600 milionů korun.
Vodní plocha, která v místě vznikla, má rozlohu okolo 34 hektarů a hloubku 25 metrů. Od společnosti Asental si místo pronajalo město Karviná, které tam vytváří rekreační oblast. Zpřístupnilo ji v roce 2018.
„S úpravami na Karvinském moři jsme začali v loňském roce a do budoucna plánujeme moře nadále zkrášlovat a vylepšovat pro naše občany,“ řekl ČTK mluvčí karvinské radnice Lukáš Hudeček. Na místě vznikla například dvě pevná a jedno plovoucí molo, jsou tam odpadkové koše, lavičky, lehátka, převlékárna, přístřešek na mobilní WC, lavice, stůl, menší písečné hřiště, písečná pláž nebo kamenné i dřevěné přístupy do vody.
Mluvčí OKD Naďa Chattová uvedla, že vodní plochy jsou součástí dalších rekultivačních projektů. Jde například o karvinské území Kozinec s vodní plochou o rozloze 49 hektarů, kde náklady na rekultivaci za posledních pět let dosáhly téměř 82 milionů korun, nebo připravovanou rekultivaci území Kotliny v Doubravě.
Hlučínské jezero o rozloze přes 130 hektarů vzniklo zaplavením povrchového dolu po těžbě štěrku a štěrkopísku, která skončila na konci 80. let minulého století. Při prvních sanačních pracích tam vznikl sportovní a rekreační areál, v současnosti jde o jeden z nejrozsáhlejších vodních rekreačních areálů v kraji.
Další rozvoj jezera a jeho okolí se řešil léta, problémem ale bylo, že jde o záplavovou zónu řeky Opavy. Součástí sanačního projektu tak jsou i protipovodňová opatření včetně zvýšení a zpevnění hrází jezera a řeky Opavy, opravy nápustného a výpustného ventilu a dalších technických objektů i mostu.
Město Hlučín na svých internetových stránkách oznámilo, že od října začnou u jezera práce na korytu potoka Vařešinka a také na zvýšení kapacity jeho trubkami vedené části pod parkovištěm. „Do konce roku 2020 začnou práce na čelní hrázi (levobřežní hráz potoka Juliánka ve směru na Kozmice), na založení lávek přes potok Juliánka a vodní tok Opava a taky práce na levobřežní hrázi řeky Opava a pravobřežní hrázi,“ uvedl Petr Skřivánek ze společnosti Gardenline. Pracovat už se bude například i na systému napouštění jezera.
Kvůli rekultivaci jezera se na jeho březích v příštích dvou letech neuskuteční řada obvyklých akcí. Poslední akcí bude letos 18. a 19. září festival sCoro Štěrkovna u restaurace Nová Laguna. „Do sportovně-rekreačního areálu vstup již nebude možný,“ uvedl hlučínský starosta Pavel Paschek.
Zdroj: ČTK, foto Darkovské moře: OKD
11.9.2020 9.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace