29.9.2020 4.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Aplikace Kam s ním pomáhá s nakládáním s odpady
Odevzdat použité kapsle od kávy tak, aby z nich vzniklo jízdní kolo, či designový nožík? Nechat zrecyklovat fitry z filtrační konvice na vodu? Věnovat zánovní oblečení charitě, nebo funkční nábytek do reuse centra? To vše umožňuje nová odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz.
„Již šest roků uklízíme s dobrovolníky černé skládky a nepořádek při akci „Ukliďme Česko“ a nepřestává nás překvapovat, co všechno jsou lidé schopni vyhodit do přírody. Věříme, že v mnoha případech to není primárně zlým úmyslem, ale z neznalosti, jak správně s nechtěnými věcmi naložit. A právě pro tyto případy jsme vytvořili aplikaci Kam s ním, která každému spolehlivě poradí,“ říká jeden z autorů projektu, Miroslav Kubásek.
Nejdůležitějšími body v nové odpadové mapě jsou bezpochyby sběrné dvory, na kterých by měla končit celá škála odpadů, jako jsou baterie, vysloužilé elekto, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebezpečné odpady nebo třeba i stavební sutě a bioodpad. Doposud však neexistoval spolehlivý zdroj, kde by občané našli informace o těchto místech, včetně přesné lokalizace, provozní doby, škály odebíraných odpadů a kontaktů na provozovatele sběrného dvora. „Trvalo nám zhruba 2 měsíce, než jsme tyto údaje pro Jihomoravský kraj získali, ověřili a zanesli do odpadové mapy. Mnohde se jedná o takřka detektivní práci a informování o odpadové problematice na webových stránkách obcí i měst je prozatím celkově na velmi slabé úrovni,“ uvádí Kubásek.
„Těžko můžeme po občanech chtít, aby zodpovědně nakládali se svými odpady, pokud jim k tomu neposkytneme dostatečné informace. V situaci, kdy začne od nového roku platit nový zákon o odpadech, který výrazně zdraží poplatky za ukládání odpadů na skládky, se stává správné nakládání s nimi v neposlední řádě i otázkou ekonomickou. Proto jsem rád, že Jihomoravský kraj je v informování svých občanů příkladem pro ostatní a iniciativu tvůrců aplikace Kam s ním velmi vítám“, sdělil k tomu hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.
„Do budoucna chceme aplikaci rozvíjet ve smyslu cirkulární ekonomiky. Ukazovat dobré příklady a navigovat uživatele, aby využívali alternativních (a především ekologických) možností jak se zbavovat nepotřebných věcí. V mapě na www.KAMsNIM.cz proto budou postupně přibývat další místa zpětného odběru, reuse centra, opravárny, charitativní sběrny a další místa, která pomáhají najít využití, či alespoň recyklační koncovku pro věci, které by se jinak zbytečně staly odpadem“, dodává autor projektu Miroslav Kubásek ze spolku „Ukliďme Česko“.
Zdroj a grafika: Spolek „Ukliďme Česko“
29.9.2020 4.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, PoradnaAktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách