19.10.2020 12.17, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Mimořádná ptačí sezóna na rybníku Nesyt
Letošní hnízdní sezóna na největším moravském rybníku Nesyt byla podle ornitologů zcela mimořádná. Informuje o tom ve své dnešní zprávě Česká společnost ornitologická (ČSO).
Díky tomu, že téměř třistahektarový rybník, který je součástí NPR Lednické rybníky, byl částečně letněný (napuštěný vodou jen z části) již od loňského podzimu, zde svá mláďata vyvedlo mj. nejméně 26 párů tenkozobců opačných, 18 párů pisil čáponohých či 11 párů husic liščích. Takové počty u druhů, které se vyskytují spíše na slaných jezerech Rakouska a Maďarska, nebyly v Česku dosud zaznamenány.
„Kromě toho zde vyhnízdili také u nás dnes všeobecně ubývající vodouši rudonozí, kulíci říční nebo čejky chocholaté. Dobrou zprávou je i vysoká hnízdní úspěšnost, kdy se nepotvrdily naše dřívější obavy z toho, že by vejce či mláďata sežrali predátoři,“ vysvětluje Přemysl Heralt z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.
Téměř celou sezónu se na Nesytu držel pár labutí zpěvných; ptáci zde tokali a zaháněli labutě velké. „V ČR dosud hnízdí jen jediný pár tohoto severského druhu, a to v NPP Chropyňský rybník od roku 2017. Doufáme, že příští rok se labutě zpěvné na Nesyt vrátí a dočkáme se zde dalšího hnízdícího druhu,“ říká Jan Sychra, předseda Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.
Kromě hnízdících ptáků představoval Nesyt magnet i pro desítky dalších druhů, které sem zaletují za potravou nebo se tu zastavují na tahu, a to včetně velmi vzácných druhů. „Přes léto tady tak bylo možné v jednu chvíli pozorovat až devět volavek rusohlavých vyskytujících se u nás jinak jen jednotlivě a naprosto výjimečně, až 40 volavek stříbřitých, až 200 volavek bílých, až 14 kolpíků bílých nebo čtyři kormorány malé. Z dravců se kolem Nesytu dlouhodobě zdržoval nedospělý orel královský, přímo na rybníku lovilo potravu až šest orlů mořských. Z nejvzácnějších „zatoulanců“ se tu objevili jak severští hosté – vodouš malý, lyskonoh úzkozobý, chaluha příživná, tak druhy z východu – racek velký nebo ptáci přímořských či slaništních biotopů – kulík mořský,“ shrnul Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické. Na třech ornitologických pozorovatelnách u severního a východního břehu rybníka se tak během roku vystřídaly stovky, ne-li tisíce pozorovatelů ptáků, ornitologů i laických nadšenců.
Za množstvím vzácných druhů ptáků nijak nezaostala ani společenstva rostlin, byť zpravidla nepříliš nápadné druhy obnažených den a slanisek zaujmou spíše odborníky. Ti na Nesytu jako na jedné z mála lokalit u nás opět nalezli vzácnosti, jako jsou merlík slanomilný, solenka Valerandova, ostřice žitná, bahenka šášinovitá, hvězdnice panonská, komonice zubatá, kyprej yzopolistý nebo rozrazily bažinný a pobřežní.
„Díky podmínkám, které zde v letošní hnízdní sezóně panovaly, se Nesyt podobal spíše stepnímu jezeru a rozhodně nepřipomínal to, co si dnes obvykle představíme pod pojmem rybník. Tedy vodní nádrž s neprůhlednou zakalenou vodou pokrytou vrstvou sinic a řas a téměř bez vodního ptactva nebo jen s běžnými nenáročnými druhy,“ sděluje Sychra.
Nesyt s nízkou hladinou vody tak letos nabízel, a pořád nabízí, unikátní podmínky pro hnízdění a výskyt ptáků, a to nejen v našich podmínkách, ale i ve středoevropském měřítku. „Návštěva Nesytu posetého tisíci opeřenců je skutečným zážitkem nejenom pro ornitology. Právě kolísání vody při pravidelném letnění vedlo i v minulosti na Lednických rybnících k cyklickému vytváření podmínek vhodných pro mimořádně pestrou avifaunu i flóru. Tak, jak letos vypadal rybník Nesyt, bychom si my ornitologové a milovníci ptáků a určitě také příznivci dalších skupin mokřadních organismů představovali, že má vypadat rybník. Nikoliv každý rybník, ty produkční jsou určeny k chovu ryb a musejí tak zákonitě vypadat jinak, byť by i ty mohly být vesměs lepší, než jsou. Rozhodně tak má ale dle našeho názoru vypadat rybník v národní přírodní rezervaci vlastněné státem právě a jen proto, že se jedná o území chráněné pro mimořádnou biodiverzitu,“ zdůrazňuje Heralt.
V tuto dobu se již rybník plní vodou, rozsáhlé plochy vegetace obnažených den již skončily pod hladinou, kde se stávají potravou mnoha vodních bezobratlých a ti zase živí nejen ryby ale i tisíce ptáků, jejichž společenstvo se od jara proměnilo, avšak celkové počty ptáků zůstávají vysoké a stále je zde co pozorovat.
Letošní rok byl na Nesytu ukázkou dobré praxe v ochraně rybničních rezervací. Kromě letnění k ní na Nesytu patří také například pastva koní v okrajových částech rybníka anebo hledání co nejoptimálnější rybí obsádky. „Nezbývá než doufat, že ochrana přírody bude pokračovat v této dobré praxi a nesklouzne ke zbytečným kompromisům, které leckdy slouží spíše zvyšování produkce než biodiverzity území. Zisky pro společnost totiž nemusí být vždy jen finanční. Pro mnohé z těch, kdo Nesyt letos navštívili, to je jistě zřejmé a nezapomenutelné zároveň. Snad to budeme moci na Lednických rybnících poznávat pravidelně,“ říká Heralt.
Zdroj a foto (téměř třistahektarový rybník Nesyt byl částečně letněný již od loňského podzimu, významně to prospělo živočichům i rostlinám) ČSO
19.10.2020 12.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace