7.8.2012 5.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Koupání v Podhradském rybníku opět komplikují sinice
Podhradský rybník pod Plumlovským zámkem hlásí v posledních dnech opět vyšší výskyt zelených řas a sinic. Opakuje se tak situace z několika posledních let.
Podle mluvčí Povodí Moravy (PMO) Gabriely Tomíčkové tento stav ovlivňuje hned několik faktorů: vysoké teploty vzduchu, malá hloubka v rybníce a v neposlední řadě také výrazný přítok živin, především fosforu. „Tuto nadměrnou eutrofizaci má na svědomí neustálé vypouštění splaškových vod do přítoků rybníka,“ potvrdila mluvčí Tomíčková. Dodala, že situaci se okolní obce snaží už dlouhou dobu řešit finančně komplikovaným budováním kanalizačních sítí.
Neutěšený stav kvality vody přiměl PMO z Podhradského rybníka loni na podzim vybagrovat téměř 60 tisíc kubíků nánosů s živinami pro sinice a ošetřit jeho dno vápnem, aby se zlikvidovaly kultury sinic. Tento krok podpořilo následné promrznutí dna během zimy. Nežádoucí mikroorganismy přitom v posledních letech znemožňovaly koupání prakticky pravidelně. V letošním létě však došlo k časovému posunu, a to navzdory horkému létu. Jiné roky totiž rybník zápasil s promořením sinicemi již od června, letos se problém stal aktuálním až v minulých dnech. Na jeho řešení PMO nasadilo speciální loď,známou jako takzvaný kombajn na biomasu.
„Využívá principu mechanické separace biomasy. Odstraňuje z vody zákal i případné řasy, aby zabránila nadměrnému přísunu živin do ekosystému,“ přiblížila Gabriela Tomíčková s tím, že zmíněné zařízení se používá v případě potřeby i na jiných nádržích v republice a na jeho činnost není třeba žádné zvláštní povolení. Tato akce doplňuje aplikovaný výzkum pro doplnění informací k podrobnému monitoringu, který od letošního roku probíhá na všech přítocích do vodního díla Plumlov i Podhradského rybníka. Nastalou situaci sledují odborníci, kteří na základě monitoringu před nasazením lodi a laboratorního vyhodnocení vzorků rozhodnou také o dalším postupu v této lokalitě.
V letošním roce má přitom být zahájen také druhá etapa revitalizace Podhradského rybníka. Ta se týká především jeho přítoků. Výsledky monitoringu a sběru biomasy přitom poslouží pro případné doplnění revitalizačních opatření tak, aby se zamezilo přísunu živin pro nežádoucí kultury. To bude důležité především do doby, než dojde k bezchybnému fungování kanalizací. „Tato plánovaná revitalizační opatření byla užv loňském roce předložena a přijata na Státní fond životního prostředí a nyní čeká Povodí Moravy na schválení jejich financování. V případě schválení financí z Operačního programu Životní prostředí se tato opatření provedou na konci tohoto a začátkem příštího rok,“nastínila časový harmonogram revitalizace mluvčí Povodí.
Kateřina Košutová z podkladů Povodí Moravy
7.8.2012 5.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě