7.8.2012 8.48, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla
Po 200 letech se loví rybník Jordán
Po 183 letech se rybáři v těchto dnech pustili do výlovu známého táborského rybníku Jordán. Jak pravidelně informuje portál Naše voda, výlov souvisí s pokračující rozsáhlou revitalizací a odbahněním rybníka.Výlov ale neprobíhá tradiční technikou, ale pomocí elektrického proudu z agregátu. Ryby se jen omráčí a následně pochytají. „V první fází budeme používat hlubinný agregát, takže omráčením se budeme snažit ryby postupně odlovovat a tím, jak voda bude klesat, se objeví místa, kde budeme moct pokládat podložní sítě a jejich pomocí ryby odlovovat,“ vysvětlil v Radiožurnálu Oldřich Pecha z táborské štičí líhně Esox, která výlov zajišťuje.
Jaký objem živočichů se v Jordánu nachází, nikdo nedokáže odhadnout. Pecha se domnívá, že vzhledem k dlouhé době, kdy nikdo nádrž nelovil, půjde o trofejní ryby. „Očekáváme skutečně velké kapry nebo třeba mimořádné sumce,“ dodal pro Radiožurnál. Žádná ryba však podle něj nezamíří do prodeje. Všechny poputují do jiných vod, většina jich skončí v řece Lužnici.
Nadále pokračuje snižování hladiny v dolní části nádrže. V současné době je k tomu využívána násoska, která byla v pondělí prodloužena o dalších šest metrů tak, aby se místo odběru snížilo o další tři metry. Tím by podle výpočtů měly být možnosti násosky vyčerpány. Tato hloubka však umožní projektem dané bezpečné ražení tlakové části štoly, což je dáno úrovní hladiny na kótě cca 416,50 m n.m.
V uplynulém týdnu došlo ke zpětnému přemístění mlžů uložených v sádkách Štičí líhně Esox do stabilizované horní části nádrže v souladu s udělenými výjimkami z ochranných podmínek předmětných druhů. Mlži v Jordánu přezimují za lepších a přirozenějších podmínek než na sádkách.
V tomto týdnu bude rovněž pokračovat pyrotechnický a archeologický průzkum. Archeologové v současné době zkoumají dřevěné zbytky trámů, které s největší pravděpodobností pochází z některé z původních výpustí.
Zároveň pokračují práce na dostavbě beztlaké odpadní štoly (provádění sekundárního ostění+klenby do staničení 90 m) a pokládce provizorního potrubí, které bude převádět vodu z horní části nádrže.
Ražba tlakové části štoly byla po vyražení cca 3 m pozastavena s ohledem na stále vysokou úroveň hladiny vody v nádrži, kdy z průzkumných vodorovných odvrtů byl patrný průsak vody.
Zdroj: Město Tábor, Radiožurnál, Naše voda
7.8.2012 8.48, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní dílaAktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace