27.1.2021 16.30, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Přeshraniční partnerství národních parků bylo opět oceněno
Národní parky Bavorský les a Šumava již potřetí obdržely „Transboundary“ certifikát. Tuto nejdůležitější evropskou značku ochrany přírody získaly národní parky v letech 2009, 2015 a nyní.
„Nové hodnocení ukázalo, že společná ochrana přírody, bez ohledu na politické hranice, nakonec vede k lepšímu managementu chráněných území,“ poblahopřál oběma národním parkům prezident Federace EUROPARC Ignac Schops a dodává: „Cíl vytvoření přeshraniční divočiny na místech, kde kdysi železná opona rozdělovala Evropu, se v posledních letech přiblížil.“ Certifikát těší ředitele národních parků Franze Leibla a Pavla Hubeného a vedoucí oddělení odpovědných za česko-německou spolupráci, Hanse Kienera a Martina Starého. Nic na tom nemění ani fakt, že slavnostní předání certifikátu kvůli pandemii koronaviru zatím nemohlo proběhnout tak, jako v předchozích letech.
„Ocenění nám potvrzuje, že přeshraniční spolupráce má velký význam a že bychom měli velmi konkrétně pracovat na společné budoucnosti,“ řekl Franz Leibl. „Bavorský les a Šumava mají společnou přírodu a historii. Díky naší spolupráci v nejrůznějších oblastech – jako je výzkum, ekologická výchova nebo cestovní ruch – spojujeme lidi a přírodu,“ dodal. Pavel Hubený s tím naprosto souhlasí. „Díky Franzovi a jeho týmu se nám to daří, a jsem přesvědčený, že i přes potíže s koronavirem, stále lépe! Příroda a její procesy neznají hranic a spojují i nás na obou stranách toho našeho nádherného pohoří. Cítím, že je to poznat i v očích a v nadšení jeho návštěvníků.“
Chráněná území se smí nazývat „Transboundary Parks“, tedy přeshraničními parky, jen když partnersky spolupracují a přitom splňují standardy Federace EUROPARC, jejíž členové zastupují stovky organizací a tisíce chráněných území ve 40 zemích. Od prvního společného ocenění v roce 2009 rozšířily národní parky Bavorský les a Šumava svou spolupráci bez hranic v mnoha oblastech: kromě vícejazyčných multimediálních výstav v domě Hanse Eisenmanna (Neuschönau), v Muzeu historie lesů (Sankt Oswald-Riedlhütte) a na zámku Wolfstein (Freyung) vznikly přeshraniční turistické naučné stezky, například mezi Finsterau a Bučinou (Buchwald).
Němečtí a čeští odborníci na environmentální výchovu v posledních letech společně vyvinuli nové materiály pro učitele, studenty a žáky. Oddělení ochrany přírody a výzkumu obou národních parků spolupracují na projektech ochrany zvířat a rostlin a prezentují své výsledky na společných konferencích před mezinárodním publikem. Pravidelná pracovní setkání zaměstnanců z různých oddělení se dnes stala samozřejmostí. V novém hodnocení byl obzvlášť pozitivně zmíněn přeshraniční socio-ekonomický monitoring a zaměstnávání dvojjazyčných pracovníků.
Národní parky Bavorský les a Šumava se tak mohou dalších pět let prezentovat prestižním Transboundary certifikátem – až do dalšího kola hodnocení výborem pro přeshraniční kontrolu a hodnocení Federace EUROPARC. Součástí přeshraniční iniciativy Federace EUROPARC „TransParcNet“ je v současné době 23 chráněných území v jedenácti evropských zemích.
Zdroj: NP Šumava
27.1.2021 16.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
Výletní loď Arnošt z Pardubic se chystá na jarní sezonu, jízdné patrně zdraží
Akt. 27.11.2024 11.15Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Krajský soud potvrdil v případě otravy Bečvy zproštění ředitele Energoaqua
Akt. 27.11.2024 11.13Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony