8.3.2021 0.33, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Nepovolenému vjezdu k elektrárně Dlouhé stráně zamezí závory
Nepovolenému vjezdu k přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně na Šumpersku zamezí nové závory. Turisticky vyhledávaný cíl navštěvují ročně desítky tisíc lidí. Podle energetiků však v poslední době někteří z nich stále častěji nerespektovali zákaz vjezdu a vyjížděli do horních partií Jeseníků, mnohdy až přímo pod korunu nádrže. Nyní jim to znemožní elektronicky ovládané závory, sdělil dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Dopravní značka zakazující vjezd všem vozidlům kromě energetiků a lesníků je u silnice ze Šumperku do Jeseníku pod začátkem stoupání na Červenohorské sedlo, kde je zároveň rozcestník pro pěší i cykloturisty. Dříve podle ČEZu lidé zákaz porušovali minimálně, v posledních letech ale vjížděli do zákazu stále častěji. „Poslední sezóny už to bylo neúnosné. Někteří dokonce začali jezdit i v zimě a se svými terénními vozy zkoušeli, jak vysoko se dostanou. Většinou pak auto musely vytahovat firmy se speciální technikou, protože horní nádrž je kvůli závějím sněhu od podzimu do jara po silnici nepřístupná,“ uvedl ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař.
Závory energetici instalovali dvě. Jednu u dolní nádrže, druhou na cestě mezi dolní a horní nádrží. „Jsou řízeny elektronicky, takže je v případě potřeby můžeme otevřít z velína. A samozřejmě si je mohou čipem odemknout naši zaměstnanci a partneři, kteří mají oprávnění ke vjezdu,“ uvedl Chmelař. Energetici věří, že opatření přispěje k ochraně životního prostředí i ke zvýšení bezpečnosti pracovníků elektrárny, turistů, koloběžkářů a cyklistů.
Loni elektrárnu Dlouhé stráně navštívilo 88.162 lidí, v meziročním srovnání o šest procent méně. Přes 22.000 z nich absolvovalo exkurzi v podzemních útrobách elektrárny. Dalších více než 66.000 lidí se nechalo vyvézt lanovkou k horní nádrži. Přečerpávací elektrárna byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý.
Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: ČEZ
8.3.2021 0.33, Rubrika: Přehrady a vodní dílaAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace