10.3.2021 9.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Řádění terénních motocyklů bylo potrestáno
Za nedlouho (začátkem dubna) uplyne rok od bezprecedentního incidentu, kdy skupinka čtyř řidičů terénních motocyklů na pásech nelegálně jezdila nejcennějšími partiemi Krkonošského národního parku. Po konci zimní sezóny pak Krkonoše opět trápily spanilé jízdy terénních motocyklů, nelegální vjezdy motorových vozidel a vstupy turistů do volného terénu v klidovém území KRNAP, uvádí Radek Drahný, mluvčí KRNAP.
Správa KRNAP toto porušování zákona o ochraně přírody a krajiny řeší prostřednictvím strážců přímo na místě uložením pokuty nebo zahájením správního řízení. Strážci za loňský rok uložili 65 pokut v celkové výši 80 600 Kč a právníci odboru státní správy vyřešili 58 správních řízení a uložili pokuty ve výši 1 298 500 Kč.
Díky neskutečnému úsilí strážců i policistů se čtveřici řidičů terénních motocyklů, kteří si „užívali“ jízdu skoro po celých Krkonoších a to včetně Krakonošovy zahrádky pod Studničnou horou, podařilo dostihnout a v následných správních řízeních byla každému z provinilců uložena pokuta ve výši 100 000 Kč. Nyní jsou tato rozhodnutí pravomocná a dvě pokuty již byly zaplaceny. Jedna nezaplacená pokuta byla předána k vymáhání Celnímu správě a poslední pokuta by měla být zaplacena do poloviny března.
Obecně známým faktem je, že když není sníh, území Krkonošského národního parku a jeho ochranného pásma trápí spanilé jízdy terénních motocyklů. Všichni víme, že chytit jejich řidiče není snadné, ale ani oni se loni nevyhnuli trestu. V pěti případech naši právníci uložili pokutu 15 000 Kč.
Dalším negativním jevem, jehož počty bohužel neustále narůstají, je vstup do volného terénu v klidovém území KRNAP. Ať již se jedná o skialpinisty, freeridisty nebo tzv. selfíčkáře, pokuta za porušení tohoto omezení může v závislosti na lokalitě a závažnosti přestupku dosáhnout výše 100 000 Kč. Loni právníci Správy KRNAP obeslali příkazem k uhrazení pokuty ve výši 10 000 Kč dvě desítky lyžařů, resp. selfíčkářů.
Množství přestupků, které naši strážci v terénu musejí řešit, je obludné. Počet na místě uložených pokut stoupá. Situace je bohužel horší a horší. Práce strážců v současné době může připomínat boj s větrnými mlýny. Přesto nelze složit ruce do klína a je dobře, že i s pomocí našich právníků se daří řešení jednotlivých přestupků dotáhnout do úspěšného konce.
Pokuty, které pachatelé přestupků dostávají, nejsou příjmem Správy KRNAP. Polovina jde obci, na jejímž katastru se přestupek stal (obec jej musí použít na zlepšení kvality života v obci) a druhá polovina jde Státnímu fondu životního prostředí, který zajišťuje financování projektů jako například Zelená úsporám či Dešťovka.
Zdroj a dokumentární foto: KRNAP
10.3.2021 9.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony