27.4.2021 10.32, Rubrika: Voda a naše peněženka
ES: Členské státy by měly zvýšit ceny vody
Viceprezident Evropské komise (EK) Frans Timmermans představil novou strategii EU pro přizpůsobení se změně klimatu jako součást Zelené dohody. Komise požaduje rychlejší a chytřejší opatření k řešení dopadů změny klimatu. Součástí této strategie je stanovení správné ceny za vodu.
„Evropská komise a členské státy musí podporovat přechod k technologiím a postupům šetřícím vodu stanovením ceny, která správně odráží hodnotu vody. Toho lze dosáhnout podporou nástrojů, jako je přidělování vodních zdrojů, systémy povolování vody a začleněním environmentálních externalit “, lze číst ve strategii EU.
Zdroje financování
OECD a ES spojily své síly, aby posoudily současné a budoucí výzvy spojené s financováním vody, kterým čelí členské státy EU. Patří mezi ně investice potřebné k dosažení souladu s předpisy EU pro zásobování vodou, sběr a čištění odpadních vod a ochranu před povodněmi. Studie OECD Financování zásobování vodou, kanalizace a ochrany před povodněmi identifikuje tři zdroje financování výdajů na dodávku vody a sanitaci. Jedná se o příjmy z vodních tarifů (1), daní (2) a převodů z mezinárodního společenství (3). Tyto tři zdroje jsou krátce pojmenovány 3T.
Finanční kapacity
Podle finanční kapacity OECD odrážejí finanční možnosti členských států manévrovací prostor s 3T. Některé země se spoléhají hlavně na sazby za vodu, například Dánsko. Jiné země přesouvají břemeno na daňové poplatníky, například Irsko. Existují také země, kde se veřejné rozpočty přidělené na zásobování vodou a hygienu do značné míry spoléhají na financování EU. OECD varuje, že to není udržitelné, protože finanční prostředky EU dostupné pro dodávky vody a sanitaci budou časem klesat. OECD: „Členské státy EU proto musí zvážit systematičtější spoléhání se na domácí zdroje financování.“ Rumunsko a Bulharsko čelí největším výzvám v oblasti financování v EU, protože předpokládaná dodatečná úroveň úsilí je velmi vysoká a manévrovací prostor pro financování se zdá být omezený.
Spravedlivé rozdělení nákladů
Evropské sdružení provozovatelů veřejných vodovodů Aqua Publica dodává, že vodárenské společnosti již nyní čelí velké mezeře ve financování. „V budoucnu musí splňovat rostoucí požadavky.“ To je výsledkem nových směrnic EU, jako je revidovaná směrnice o pitné vodě a nadcházející revize směrnice o čištění městských odpadních vod. Jedná se o dvě důležité aktualizace ve prospěch lidského zdraví a životního prostředí, ale očekává se, že budou přicházet se zvyšujícími se náklady. Pokud uvažujete o potřebě implementace principu návratnosti nákladů, je pravděpodobné, že veškerý tento vývoj povede k vyšším cenám, “reaguje Jovana Gojkovic ze společnosti Aqua Publica. „Věříme ve spravedlivější rozdělení nákladů mezi různé uživatele vody a plné provedení klíčových zásad, jako je zásada„ znečišťovatel platí“.
Metodika 3T
Evropská federace národních sdružení společností zabývajících se vodou a odpadními vodami Eureau požaduje zahrnutí investic do vodní infrastruktury do cen vody . Zintenzivňují provádění metodiky „3T“ vypracované OECD. „Abychom mohli poskytovat vodohospodářské služby udržitelným způsobem, musí být všechny náklady uhrazeny prostřednictvím tarifů, daní nebo mezinárodních převodů (fondů). „Správná rovnováha mezi těmito typy financování může společně vytvořit základ pro udržitelné pokrytí nákladů, což musí odrážet strukturu nákladů na službu,“ uvádí Caroline Greene z EurEau.
Lidské právo na vodu
Pokud ceny vody porostou, spotřebitelé možná nebudou moci nadále platit za vodohospodářské služby, což povede k porušení lidského práva na vodu. Organizace spojených národů v roce 2010 oficiálně uznala lidské právo na vodu a hygienu. EurEau doporučuje, aby podpora zákazníků, kteří nemohou zaplatit účet za vodu, byla řešena pomocí nástrojů sociální politiky a aby nebyla kryta vodohospodářskými službami. „To je zásadní pro zajištění cenové dostupnosti vodohospodářských služeb, jedné z dimenzí práva na vodu.“
Zdroj: Water News Europe, ilustrační foto Jennifer Jaquemart, EC Audiovizuální služba, původní znění: https://www.waternewseurope.com/member-states-should-raise-water-prices/
27.4.2021 10.32, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Hlavní zprávy