4.5.2021 10.14, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Severomoravské vodovody a kanalizace loni zvýšily zisk na 404,5 milionu korun
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni vytvořila čistý zisk 404,5 milionu korun. Zisk byl o 25 milionů (6,6 procenta) vyšší než v roce 2019. Výnosy související s vodným a stočným firmě meziročně vzrostly o 67,7 milionu korun (2,7 procenta) na 2,57 miliardy korun.
Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila na svých internetových stránkách. Generální ředitel Anatol Pšenička uvedl, že loňský rok výrazně ovlivnila koronavirová pandemie. „Část významných odběratelů z řad průmyslových podniků dočasně přerušila svou produkci, stejně jako byl prakticky po celý rok utlumen segment služeb nebo vzdělávání. To mělo dopad na sníženou poptávku po pitné vodě nebo produkci vody odpadní z těchto objektů,“ uvedl Pšenička. Ve srovnání s kraji více závislými na cestovním ruchu a službách pro zahraniční klienty byla ale podle ředitele situace v moravskoslezském regionu poměrně stabilní a meziroční pokles výroby pitné vody činil jen 4,4 procenta.
Podnik v roce 2020 vyrobil zhruba 57,4 milionu metrů krychlových pitné vody, což bylo meziročně méně o 2,65 milionu metrů krychlových. Objem vody, kterou firma dodala do systémů dalších vodohospodářských společností, klesl o 1,8 milionu metrů krychlových (8,9 procenta) na 18,46 milionu metrů krychlových.
Zato průměrná denní spotřeba pitné vody na jednoho obyvatele v roce 2020 po několika letech stoupla, a to o dva litry na 89 litrů. Také to je podle firmy důsledek protiepidemických opatření, kdy firmy i úřady začaly ve značné míře posílat zaměstnance pracovat z domova. „K navýšení specifické potřeby u vody fakturované domácnostem kromě pracovního režimu home office přispěl také fakt, že odběratelé častěji zůstávali doma kvůli ošetřování členů rodin, nařízeným karanténám nebo onemocnění covid-19,“ uvedla firma.
Pandemie ale ovlivnila i chod samotného podniku. „V době nouzového stavu a uzavřených zákaznických center nebo obchodních míst jsme prokázali, že dokážeme dominantní část zákaznických požadavků vyřešit bez nutnosti osobního kontaktu s využitím moderních technologií,“ uvedl Pšenička. Pandemie podle něj podnik posunula k vyšší míře elektronizace, efektivnějšímu využití informačních technologií a zkvalitnění IT infrastruktury.
„Přes všechny komplikace jsme dokázali splnit plány jak v oblasti investic, kam směřovalo historicky rekordních 693 milionů korun, tak u oprav, kam jsme alokovali více než 217 milionů korun. V obou oblastech jsme překročili stanovený plán,“ uvedl ředitel. Letos má podnik v plánu vynaložit na investice 740 milionů Kč.
SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska. Vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu. SmVaK mají přibližně 860 zaměstnanců.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
4.5.2021 10.14, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě