25.8.2012 14.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Proč je Rudé moře rudé?
Pojem sinice mají lidé většinou spojen se zhoršenou kvalitou vody zejména ve stojatých vodních plochách. Jak přitom píše Facebooková verze portálu Naše voda, sinice jsou také zodpovědné za skutečně rudou barvu Rudého moře.
Charakteristickou barvu Rudého moře totiž způsobuje vláknitá sinice Trichodesmium erythraeum. Rudé moře je velmi slané (cca 36-38 procent), teplota vod dosahuje od 20 – 30°C, v mělčinách až 40°C. Má mnoho nádherných potapěčských lokalit. Hlavním lákadlem je velké množství korálových útesů, které si můžeme vybrat po délce 2000 kilometrů od Izraele a Jordánska až po Džibuti a Jemen na jihu. Navíc zde žije téměř 20 procent rybí populace, která se nevyskytuje nikde jinde na světě. Rudé moře je široké až 350 kilometrů, maximální hloubka dosahuje něco přes tři kilometry.
Sinice patří mezi nejstarší organismy na světě, podílely se i na vzniku atmosféry. Osídlují holé skály, kde pomáhají při vzniku podmínek pro uchycení dalších organismů. Při přemnožení vytváří vodní květ. Patří k„pionýrským“ rostlinám, neboť osídlují nově vzniklé vulkanické ostrovy. Našli bychom je nejen v ledových vodách Antarktidy, ale i v horkých pramenech. Sinice dokáží přežít i teplotu -30°C, dokonce některé druhy obnovují život po několikadenním zmražení na -180°C. Jsou odolné i proti suchu, při pokusu oživení po 100 letech skladování v „herbáři“ některé projevily nový růst. Sinice se rozmnožují dělením, někdy zůstávají spojeny slizovitými obaly. Sinice přitom odčerpávají z vody kyslík, a tím způsobují úhyn ryb. Řada druhů také vylučuje látky, které jsou jedovaté nejen pro vodní řasy, ale i pro člověka a vodní živočichy. Toxické látky pak způsobují záněty na kůži a alergii.
Facebook Naše voda
25.8.2012 14.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace