22.6.2021 8.12, Rubrika: Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
V Klíčavské úpravně vody slouží nové technologie, letos vodárny obnoví potrubí
V úpravně vody u nádrže Klíčava slouží nové technologie, ke dvěma stupňům čištění byl přidán třetí. Při něm voda protéká filtry z granulovaného aktivního uhlí, které pomáhají odstranit případně škodlivé látky, jako jsou pesticidy, ale zlepšují i chuť a odstraňují zápach. Hodnota investic zde v posledních letech překročila sto milionů korun. Letos ještě vodárny v úpravně plánují obnovu starého potrubí, řekl ředitel společnosti Vodárny Kladno – Mělník (VKM) Josef Živnůstek.
Vodu z klíčavské úpravny pije přibližně 20.000 obyvatel Kladenska a Rakovnicka, v některých lokalitách se míchá s dalšími zdroji. Protože jde o povrchový vodní zdroj, je nezbytné vodu z něj upravovat. Nedávná investice se týkala také čerpací techniky, trafostanice a softwaru řídícího systému. „Všechno to bylo za provozu. Spotřebitele se to nedotklo,“ uvedl Živnůstek.
Poté, co voda vteče do úpravny, analyzátory v ní měří například obsah kyslíku či hodnotu Ph. Poté následuje provzdušnění, které zbavuje vodu nežádoucích plynů, jako jsou třeba sirovodík nebo oxid uhličitý, a také rybího zápachu, protože v nádrži žijí ryby. Po odstranění hrubých nečistot následuje první stupeň čistění, takzvaná flotace nasyceným kyslíkem, následně voda protéká pískovými filtry a třetí stupeň čištění zajišťuje granulované aktivní uhlí. Úprava vody končí dávkováním chloru.
Zdrojem vody pro klíčavskou úpravnu je blízká přehrada Klíčava postavená před 70 lety pro zajištění dostatečného zásobování vody pro Kladno. Ačkoli se předpokládalo, že tím bude zásobování největšího středočeského města vyřešeno, kapacita nestačila a v šedesátých letech začalo budování vodovodu mezi Kladnem, Slaným, Kralupy nad Vltavou a Mělníkem. Od roku 1974 tedy dodává vodu na Kladensku též až 60 kilometrů vzdálené prameniště Mělnická Vrutice.
Nyní je třeba kvůli rozvoji Kladenska zajistit další zdroj pitné vody. „Uvažovali jsme o kladenských důlních vodách, ty se bohužel ukázaly jako nekvalitní, stále ještě děláme průzkumy v oblasti Všetat, ale nevypadá to úplně nadějně,“ uvedl Živnůstek. Dalším projektem, v jehož čele je Povodí Vltavy, je podle něj možnost převádění vody z Berounsky do nádrže Klíčava, a to v období, kdy protéká řekou hodně vody. Jenže v Berounce se podle ochránců objevují spory račího moru, které by mohly být zavlečeny do Klíčavy. Proto podle ředitele VKM bude zřejmě jediným řešením dovedení vody z pražské vodárenské soustavy, respektive zvýšení kapacity současného propojení a vybudování nových vodojemů. Jde o investice, které dosáhnou několik miliard korun.
Zdrojem pražské soustavy je vodní nádrž Želivka, která se nachází na pomezí Středočeského kraje a Vysočiny. Obnova některých úseků propojení má podle Živnůstka začít příští rok, následovat má mimo jiné rozšíření vodojemu Kopanina, kde odhadované náklady přesahují jednu miliardu korun, i zvýšení kapacity čerpací stanice Hostouň, kde je třeba investovat stamiliony korun.
Zdroj: ČTK, foto přehrada Klíčava: wikimedia commons, Svobodat
22.6.2021 8.12, Rubrika: Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě umožní migraci vodních živočichů
Akt. 22.11.2024 10.46Rubrika: Čistota vody a rekreace
Vědci vyvinuli nový typ plastu, který se dokáže rozkládat v mořské vodě
Akt. 22.11.2024 9.21Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Ze světa