7.9.2021 14.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Vysočina a Jihomoravský kraj začnou chystat projekty na lepší zásobení vodou
Vysočina a Jihomoravský kraj začnou spolupracovat na přípravě akcí, které umožní lepší zásobení pitnou vodou obyvatel v obou regionech. Kraje počítají také s propojováním vodárenských soustav.
V příštím roce by měla být zpracovaná společná koncepce, která bude řešit přes 20 projektů. S jejich uskutečněním by podle krajů měly pomoci národní a evropské fondy. Oba hejtmani dnes v areálu úpravny vody Švařec na Žďársku podepsali memorandum, které by mělo tuto spolupráci odstartovat.
Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO) připomněl zkušenosti z minulých suchých let, kdy začínala voda chybět. K memorandu uvedl, že jde o politický akt. „Ale je to signál do našich krajů a do území, že jsme připraveni hledat společná řešení,“ uvedl.
Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se předpokládá oboustranná spolupráce na desítky let. „My opravdu musíme budovat další propojení vodárenských soustav a nesmíme se dívat na to, že tady někde končí hranice (krajů),“ uvedl.
Oba kraje už jsou vodárenskými soustavami propojené. Z přehrady Vír na Žďársku proudí pitná voda do brněnské aglomerace, jihomoravská přehrada Vranov slouží na Vysočině k zásobování obyvatel v okrese Třebíč.
Jedním z konkrétních projektů spolupráce by mohlo být protažení Vírského oblastního vodovodu, který dnes končí v jihomoravských Židlochovicích, dál k Vranovicím, kde chybí kvalitní zdroj vody. „Dneska je to tak, že například v obci Vranovice a Ivaň ve škole dodávají balenou vodu,“ uvedl radní Jihomoravského kraje Vladimír Šmerda (ODS). Dodal, že propojováním vodárenských soustav by v případě potřeby šlo dostat do jednoho místa vodu z více zdrojů.
Úpravna vody Švařec je součástí Vírského oblastního vodovodu. který slouží k zásobování Brna a řady dalších obcí po trase. Stavba tohoto vodárenského díla začala v roce 1988, dokončená byla v roce 2000, řekl ČTK Zdeněk Antoš z Brněnských vodáren a kanalizací, které úpravnu vody spravují. Původně se počítalo s tím, že v úpravně bude pracovat okolo 80 lidí, dnes jich tam je 15. Větším dílem se podle Antoše na zásobování Brna podílí podzemní voda z Březové nad Svitavou.
ČTK, ilustrační foto (přehrada Vír) archiv Naše voda
7.9.2021 14.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě