1.9.2012 9.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Dejte si o víkendu Utopence
Nejen název oblíbené pochoutky, ale také název zajímavého rybníku v blízkosti obce Ronov nad Doubravou představuje slovo „Utopenec“.Píše o tom Facebooková verze portálu Naše voda.
Samotný rybník Utopenec není ani velký, ani opticky zajímavý, má ale svou malířskou historii. Ronov nad Doubravou je totiž rodištěm známého malíře Antonína Chitussiho, a ten také rybník Utopenec zpodobnil na jednom ze svých obrazů. Je až zarážejí, jak se za léta od namalování obrazu nezměnil prakticky vůbec charakter tamní krajiny, což dokazuje aktuální snímek ze srpna letošního roku a podoba Chitussiho obrazu.
Hned vedle rybníku Utopenec se nalézá další rybník zvaný„Horní“, ani to ale není nejzajímavější turistická atrakce lokality. Tou je totiž bezesporu krásný a rozsáhlý zámek Žleby se zámeckou zahradou, kterou protéká řeka Doubrava, která tu tvoří různá ramena i minivodopády. O Žlebech ale až zase příště, nyní spíše pár slov k malíři Chitussimu.
Ke svému podivnému příjmení přišel díky svému dědečkovi, který byl původem Ital, který si vzal za manželku Češku a usadil se s ní v Ronově. Nejstarší syn z jeho čtyř dětí byl dokonce zvolen ronovským starostou. Tento syn, otec Antonína Chittussiho, v manželství s Pavlínou Fialovou měl pět dětí. Nejstarší z nich – jediný chlapec Antonín Chittussi, se jim narodil 1. prosince 1847. Od mládí Antonín Chittussi rád maloval. Vystudoval malířskou akademii, kde se na její půdě sešli s Mikolášem Alešem, Jakubem Schikanederem, Josefem Tulkem, Josefem Václavem Myslbekem a Františkem Ženíškem. Nejraději měl krajinářskou malbu, kterou začal stále více preferovat a studovat i ve Francii na studijní cestě.
Od roku 1886 pracoval malíř na krajinkách v Jižních Čechách mezi Třeboní a Jindřichovým Hradcem. Tak vznikly obrazy jako Rybník Utopenec, Lásenický rybník, Kapří rybník u Třeboně, Rašeliniště u Člunku, či Rybník Tisý, tvořící skupinu obrazů s rybniční tématikou. Voda se přitom stala Chitussimu nakonec osudná. Při malování v přírodě v roce 1887 zmokl a mokrý se ještě zastavil u přátel na kuželníku, kde čekal, až mu oblečení uschne. Následky v podobě zřejmě skryté tuberkulózy se dostavily rychle. Zemřel 1. května 1891 ve věku 44 let v Praze na Vinohradech.
Facebook Naše voda
1.9.2012 9.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářstvíAktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace