9.10.2021 18.37, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Obyvatelé Tovačova v referendu odmítli plánované rozšíření těžby štěrkopísku
Obyvatelé Tovačova na Přerovsku v místním referendu odmítli plánované rozšíření těžby štěrkopísku na pozemcích města. Proti těžbě se vyjádřilo 76 procent hlasujících voličů, řekl ČTK starosta Marek Svoboda. Plebiscit se konal souběžně se sněmovními volbami, v referendu se vyjádřilo 1150 lidí z celkového počtu 1973 oprávněných voličů. Obec má asi 2600 obyvatel.
V referendu obyvatelé Tovačova odpovídali na otázku, zda souhlasí s rozšířením těžby štěrkopísku na pozemcích ve vlastnictví města. „Referendum je závazné a platné, na otázku odpovědělo ne 900 voličů, což je 76 procent. Ano odpovědělo 250 voličů, což je 21,1 procenta,“ uvedl starosta Svoboda. Podotkl, že takový rozdíl nečekal. „Myslel jsem si, že to bude těsnější, ale o to víc jsem rád, že ten rozdíl je jednoznačný, a tím směrem se určitě budeme ubírat,“ doplnil starosta.
Zájem o referendum byl poměrně velký, členky volebních komisí ČTK potvrdily, že téměř všichni voliči si brali hlasovací lístky nejen pro sněmovní volby, ale i pro referendum. Otázka těžby byla v posledních dnech v Tovačově hlavním tématem diskusí. „S rozšířením těžby jsem nesouhlasil taky, a to jsem rybář, myslím, že už toho kopání bylo dost. Rybáři u vody o tom diskutovali hodně a řekl bych, že všichni jsou proti,“ řekl ČTK Ladislav Crha.
Starosta Tovačova Marek Svoboda již dříve řekl, že názor zastupitelů na rozšíření těžby štěrkopísku není jednotný. Město se rozhodlo jít cestou referenda, aby o tomto záměru mohli hlasovat obyvatelé. Lidé to během voleb ocenili. „Jsme rádi, že to bylo vyhlášeno, chceme se vyjádřit k tomu, co se u nás v obci a okolí děje. My jsme byli proti. Máme té vody dokola hodně a máme obavy ze spodních písků, aby se nám to nedostalo blízko k domům,“ řekla ČTK Hana Dostálová. „Ochrana životního prostředí je u nás velmi diskutabilní. Ty tekuté písky, které jsou tady v podloží, nám zapříčiní, že obytná část Tovačova půjde do pohybu,“ doplnil její muž Jaroslav Dostál.
Starosta dnes ČTK řekl, že město výsledek referenda uplatní v novém územním plánu. „Ten bude závazný pro dalších deset patnáct let. Určitě budeme prosazovat volbu občanů o nerozšiřování těžby,“ doplnil.
Další těžební jezero chce na 61 hektarech u Tovačova vybudovat společnost Českomoravský štěrk. Podle firmy má nové ložisko zásobu hrubého kameniva na příštích 15 až 20 let. Společnost u Tovačova štěrkopísek dobývá dlouhodobě, nynější těžební lokalita je už podle odborníků na hranici životnosti. Obci v případě prosazení záměru nabídla za 20 let na nájmu, daních a poplatcích 30 milionů korun navíc a garanci zachování více než 40 pracovních míst pro lidi z Tovačova a okolí. První pískovna vznikla v Tovačově v roce 1951. V prostoru, kde je nyní soustava Tovačovských jezer, byla původně pole.
Zdroj: ČTK. ilustrační foto. wikimedia commons, Vlastní dílo
–9.10.2021 18.37, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině