2.11.2021 12.49, Rubrika: Vodovody a kanalizace
SOVAK ČR a SVH dnes představily společný Poziční dokument
V reakci na aktuální hydrologickou, politickou i legislativní situace představilo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) a Svaz vodního hospodářství (SVH) materiál s názvem „Poziční dokument“, jehož cílem je stanovit cíle vodohospodářství v ČR na příštích 10 let.
Stalo se tak v průběhu webkonference „Provoz vodovodů a kanalizací“, jejíž virtuální podoba proběhla (a stále ještě probíhá) v prostorách Muzea pražského vodárenství ve vodárně Podolí. Podle ředitele SOVAK ČR Viléma Žáka jde o apolitický a odborný materiál, který by měl být zárukou, že „obor vodohospodářství bude plnit všechny funkce, které od něj společnost očekává a je v praxi využitelný pro strategie rezortů Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí a dalších organizací“. Podle předsedy představenstva SVH Petra Kubaly jde o první společný dokument SOVAK ČR a SVH. Základem Pozičního dokumentu je Evropská vodní charta, která popisuje význam vody pro život a společnost, samotný Poziční dokument pak definuje osm základních úkolů a cílů pro období 2021 až 2030.
Evropské i naše vodohospodářství čeká v tomto období řada výzev vyplývajících z měnící se legislativy EU a rámcových cílů Zelené Dohody (Green Deal), které se mimo jiné dotknou podmínek zadávání veřejných zakázek. Jak totiž připomněl člen představenstva SOVAK ČR a zástupce ČR v evropském sdružení vodohospodářů EurEau Ondřej Beneš, podle již přijatého principu Taxonomie budou při čerpání dotací a realizaci investic do vodohospodářské oblasti hodnoceny tyto investice a projekty podle jejich environmentálních dopadů, přičemž princip Taxonomie bude účinný od 1.1. 2022. Náklady na plnění podmínek Green Deal přitom podle stávajících odhadů činí podle Beneše 260 miliard eur. I když se nutnost transformace ekonomik dotkne zejména oblasti energetiky, dopad bude mít plnění Zelené Dohody i do oboru vodárenství, který je mimo jiné významným producentem skleníkových plynů. Lze přitom předpokládat, že konkurenceschopnost oboru vodárenství a služeb při plnění cílů Green Deal poklesne a podle Beneše je velkou otázkou, zdali je v rámci EU skutečně reálné dosažení klimatické neutrality do roku 2050. „Osobně se domnívám, že je to spíše science fiction,“ konstatoval Beneš.
Naše voda, ilustrační foto (print z webkonference) Naše voda
2.11.2021 12.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace