11.11.2021 15.19, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Provoz vodárenské infrastruktury bude pro Ostravu dál zajišťovat OVAK
Ostravští zastupitelé rozhodli o způsobu provozování vodárenské infrastruktury ve městě. Koalice ANO s lidovci, Piráty a ODS nakonec díky převaze hlasů prosadila pokračování spolupráce se současným provozovatelem, kterým jsou Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK).
Proti této variantě se stavěli především opoziční komunisté či zastupitelé za uskupení Jednotní, kteří poukazovali na to, že by provoz měl být v rukou města. „Opravdu si moc vážím toho, že při jednání zastupitelstva města převážilo racionální hledisko nad ideologickými přístupy a výsledkem je výběr varianty, která je pro město i koncové zákazníky nejvýhodnější. Máme již nyní vysoce funkční model, který spotřebitelům garantuje jednu z nejnižších cen vodného a stočného v republice při vysoké kvalitě dodávané vody i zákaznického servisu. Díky odbornému zázemí mezinárodního koncernu je akciová společnost OVAK také lídrem v zavádění technologických novinek,“ řekl primátor Tomáš Macura (ANO).
Zastupitelé při rozhodování vycházeli z technické a ekonomické analýzy, která předkládala několik variant dalšího možného fungování. Bylo mezi nimi například založení nové provozní společnosti ve vlastnictví města nebo získání 100 procent akcií ve společnosti OVAK odkupem od ostatních akcionářů. Zastupitelé se nakonec rozhodli k využití varianty takzvané sektorové výjimky, což fakticky znamená uzavření smlouvy o správě a provozování se současným provozovatelem, tedy pokračování spolupráce s OVAK.
Diskuse mezi zastupiteli trvala několik hodin. Padly návrhy na stažení materiálu, jeho veřejné projednání nebo projednání tohoto rozhodnutí v referendu, které požadovali opoziční zastupitelé z uskupení Jednotní, opoziční komunisté prosazovali variantu odkupu akcií. Ani jeden z těchto návrhů ale nezískal dostatečnou podporu. Opozice kritizovala například i kritéria nastavená pro zhodnocení výhodnosti jednotlivých variant. „Předložená technicko-ekonomická analýza mě příliš nepřesvědčila o navrhovaném řešení. V té souvislosti si kladu otázku, kdo stanovil kritéria. Nastavená kritéria považuji za diskutabilní a osobně bych preferoval kritéria jiná,“ uvedl zastupitel Josef Babka (KSČM).
Koncesní smlouva se současným provozovatelem vyprší až koncem roku 2024, zastupitelé se ale situací museli zabývat už nyní. Pokud by totiž byla upřednostněna jiné varianta než pokračování spolupráce, mohla by její příprava trvat i několik let. Vodovodní a kanalizační síť v Ostravě má téměř 2000 kilometrů a spolu s dalšími technologickými objekty je ve vlastnictví města. Společnost OVAK zajišťuje správu a provoz vodohospodářské infrastruktury. Více než polovinu akcií ve společnosti OVAK vlastní francouzská SUEZ Groupe, dalším hlavním akcionářem je právě město Ostrava, které svůj podíl akcií zvýšilo loni. Původně vlastnilo podíl na základním kapitálu společnosti ve výši 28,55 procenta a odkupem dalších akcií za 88 milionů korun ho navýšilo na 40,6 procenta, zbytek akcií vlastní drobní akcionáři. Macura dnes poukazoval rovněž na to, že oslovil generálního ředitele společnosti SUEZ Bertranda Camuse s dotazem, zda je skupina SUEZ připravena jednat o prodeji svého podílu ve společnosti OVAK městu Ostrava, ta to ale odmítla. Podle opozice by ale i přesto bylo možné prodej vyjednat. Nová smlouva se společností OVAK bude aktualizována a bude uzavřena na deset let.
ČTK, ilustrační foto (soutěž OVAK „Hledej pramen vody“) archiv Naše voda
11.11.2021 15.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace