4.1.2016 17.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Agrární komora: S vodou bychom měli mnohem lépe hospodařit
Podle Agrární komory ČR (AK) je třeba v zemědělské politice třeba rozhodně podporovat protierozní opatření a správné hospodaření na půdě, ideálně v celém kontextu včetně řešení problému sucha a retence vody v krajině. AK to dnes uvedla v reakci na plán agrární politiky do roku 2030.
Přijetí dokumentu s názvem „Strategie ministerstva zemědělství ČR s výhledem do roku 2030“ považuje za svou prioritu pro letošní rok ministr zemědělství Marian Jurečka. Jak ale AK upozorňuje, ministerstvo se uvedeným materiálem chytá částečně vlastních pastí, protože hodlá rozpracovat mnoho úkolů, aniž by své starší závazky dokázalo uzavřít. Komora se nicméně ve svém komentáři k dokumentu hlásí k potřebě lépe hospodařit s vodou. „Komplexní hospodaření s půdou a vodou v krajině nemá totiž význam jen pro zajištění dostatečného množství vody pro zemědělské, lesní ale i vodní hospodaření, ale také pro koloběh vody v krajině, včetně jejího dalšího využití například pro rekreaci i jiné účely. Na našem území se v Jesenické oblasti sbíhají tři evropská hlavní rozvodí, a ne nadarmo se Česká republika nazývá střechou Evropy. Měli bychom tedy s tímto přírodním darem mnohem lépe hospodařit a využívat ho pro českou krajinu a samozřejmě také zemědělskou produkci,“ konstatuje se v postoji AK.
Obezřetně se naproti tomu AK staví k myšlence takzvaných demonstračních farem, které Jurečka hodlá zavádět. „Mnohem raději bychom viděli výrazně užší provázanost praxe na střední školy a univerzity tak, aby mladí lidé měli v procesu svého vzdělávání dostatek příležitostí a možností seznámit se s každodenním i sezónním průběhem zemědělských provozů. Tuto úlohu v minulosti účinně plnily především školní statky, které jsou dnes v kompetenci krajů a jichž, bohužel, výrazně ubylo. Jsme přesvědčeni, že navázáním užší spolupráce s kraji, potažmo zemědělskými školami se zamýšlené demonstrační farmy vybavené nejnovější technikou mohou rekrutovat právě ze školních statků. Do skutečné praxe by pak absolventi těchto škol šli více a důkladněji připraveni. Vyšší úroveň, nazvěme to v tomto případě „garantovaným vzděláním“, by pak zároveň mohla sloužit i pro nastavení podmínek pro hospodaření s dostatečnou zodpovědností vůči krajině, pro přiznání živnosti, pro výrobu potravin a jejich uvádění na trh, apod. Daleko raději bychom přivítali podporu pilotních projektů šetrného hospodaření na půdě a s vodou (například využívání kapkových závlah) v těch regionech, které jsou v rámci ČR nejvíce postiženy suchem. Ukázka a efektivnost takového hospodaření by se tak mohla stát modelem pro další zemědělské podniky v těchto oblastech a přispět tak ke komplexnímu zlepšení stavu půdy i zlepšení využívání vodních zdrojů,“ uvádí AK.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
4.1.2016 17.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě