1.3.2023 13.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Agreena podporuje přechod na regenerativní zemědělství
Společnost Agreena, přední světový poskytovatel programu který zemědělce motivuje k přechodu na regenerativní zemědělství, dnes oznámila rozšíření své činnosti do ČR.
Agreena poskytuje zemědělcům přístup k propracovanému programu certifikace půdního uhlíku založenému na nejnovějších vědeckých výzkumech a standardech. Česko je, po Polsku, Maďarsku nebo Rumunsku 16. evropskou zemí, kde Agreena působí. Společnost to dnes oficiálně oznámila za přítomnosti náměstka ministerstva zemědělství Miroslava Skřivánka, zemědělských nevládních organizací, médií a dalších hostů na půdě dánského velvyslanectví v Praze.
Agreena vyvinula první mezinárodně akreditovaný program certifikace ukládání půdního uhlíku v Evropě AgreenaCarbon. Zemědělci šetrnějším hospodařením uhlík z atmosféry odstraňují a ukládají do půdy. Po vyčíslení množství snížení skleníkových plynů a zachyceného uhlíku získají certifikáty, které mohou prodat na trhu s uhlíkem (každý z nich odpovídá jedné tuně CO2). Výtěžkem mohou financovat např. přechod k regenerativním postupům. Program doposud pomohl odstranit na 700 tisíc tun uhlíku.
“Vlády a společnosti na celém světě, které jsou závislé na zemědělcích, si stanovují cíle pro udržitelné zemědělství. Udělat velký krok od tradičního zemědělství k regenerativnímu je však náročné,” řekl Simon Haldrup, výkonný ředitel společnosti Agreena. “Zemědělci potřebují finanční podporu i přístup k nejnovějšímu vědeckému výzkumu a standardům. Máme před sebou obrovskou příležitost – přejít na zemědělství, které uspokojí poptávku po dodávkách potravin pro rostoucí počet obyvatel a zároveň příznivě ovlivní klima,” dodal Haldrup.
“Ekologické a regenerativní zemědělství je přímo spojené s aktivním ukládáním uhlíku. ČR chápe tyto zemědělské systémy jako správnou cestu v zemědělském hospodaření současného světa. Proto i Ministerstvo podporuje systémy hospodaření, které pozitivně působí na uhlíkovou bilanci. Je pro nás důležitá správná zemědělská praxe a hospodaření, za které se budoucí generace nebudou muset stydět,” uvedl náměstek ministra zemědělství Miroslav Skřivánek.
Společnost McKinsey & Company odhaduje, že trh s uhlíkovými kredity by mohl v roce 2030 dosáhnout více než 50 miliard dolarů. Největší poptávka je po certifikátech na odstraňování uhlíku. Očekává se, že řešení založená na přírodě, jako je sekvestrace uhlíku v půdě, budou představovat odhadem 65-85 % celkové nabídky kreditů.
Podle FAO může obnova degradované zemědělské půdy celosvětově odstranit 51 gigatun oxidu uhličitého z atmosféry a zvýšit produkci potravin o 17,6 megatun ročně. Využívání technik sníženého obdělávání půdy s pomocí postupů konzervačního zemědělství mohou čeští zemědělci získat dodatečné příjmy, které podpoří ekonomickou udržitelnost farmaření. Agreena vytváří obchodovatelné a třetí stranou ověřené certifikáty CO2, které patří přímo zemědělci. Ten si je může ponechat, prodat je institucionálním nebo soukromým organizacím, nebo spolupracovat se společností Agreena a získat tak nejvýhodnější nabídku.
“Od vzniku Agreeny je naším posláním především zvyšovat ziskovost zemědělců. Zatímco svět směřuje k udržitelnějším přístupům, je důležité, aby si zemědělci zachovali vlastnictví a kontrolu nad způsobem obdělávání půdy a také nad přínosy, které z toho plynou jak pro ně, tak pro společnost,” vysvětluje Simon Haldrup.
Agreena zaměstnává přes 150 odborníků, má hlavní kancelář v Kodani a týmy po celé Evropě. Program AgreenaCarbon usnadňuje zemědělcům využívání trhu s uhlíkem a s ním spojených uhlíkových certifikátů pomocí několikastupňového procesu, který ale mohou ovládat na jednom místě: sběr dat, ověřování, vydávání uhlíkových certifikátů a získávání souvisejících příjmů. Zemědělci stačí zadat své údaje na začátku roku a o zbytek se postará Agreena.
Dánská společnost právě otevřela svůj program ukládání uhlíku do roku 2023. V 15 evropských zemích, kde dosud působila, se a do programu přihlásilo více než 600 000 hektarů obdělávané půdy. V důsledku svého závazku urychlit přechod k čistým emisím skleníkových plynů posílila Agreena svou pozici globálního lídra.
Do programu ukládání uhlíku společnosti AgreenaCarbon na rok 2023 se v současné době mohou přihlásit noví i stávající zemědělci. Termín pro přihlášení je v červnu, nicméně se doporučuje, aby zemědělci proces neodkládali a měli na přípravu dost času.
Certifikáty AgreenaCarbon jsou certifikovány podle normy ISO 14064-2 a v současné době procházejí akreditací Verra, která by zemědělcům umožnila přístup k největšímu okruhu potenciálních odběratelů certifikátů. Certifikační program a uhlíkové certifikáty jsou ověřovány třetí stranou Det Norske Veritas (DNV), aby snížení emisí bylo skutečně ověřeno.
Více informací najdete na agreena.com/cz., ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
1.3.2023 13.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, PR Članky