22.10.2013 7.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Akvakultura a její potenciál
Národní sdružení intenzivních akvakulturních systémů (NSIAS) a Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) podepsaly na konci září dohodu o spolupráci. Informoval o tom týdeník Zemědělec.
Styčnými body činností NSIAS a ASZ je podle dohody podpora hospodaření s přírodními zdroji vody v krajině, chovu ryb a rozvoje akvakulturních systémů za současného snižování výrobních nákladů svých členů a ekologizace jejich výroby. Totožné cíle obou organizací vyplývající již z předchozí spolupráce byly hlavním důvodem podpisu prohlášení o společném záměru, kterého se v rámci odborného semináře pořádaného ASZ na farmě rodiny Jankových ve Vysoké Libyni ujali předsedové těchto dvou sdružení – Josef Stehlík a Ivo Kaplán.
NSIAS je profesním sdružením osob a podniků, které spojuje aktivní péče o trvalý odborný společensky prospěšný rozvoj chovu, prodeje a obecné podpory konzumace ryb produkovaných v intenzivních akvakulturních systémech. Podporuje zájmy českých producentů, zpracovatelů a prodejců ryb působících v České republice a Evropské unii, iniciuje vývoj, výzkum, technologické, netechnologické a sociální inovace v oboru a garantuje ve prospěch svých členů, spotřebitelů i celé společnosti nastavení řídicích a kontrolních systémů oboru.
ASZ vidí v oblasti akvakultury pro své členy v budoucnu velký podnikatelský potenciál, v první fázi spolupráce s Národním sdružením intenzivních akvakulturních systémů by se proto ráda zaměřila na podporu využití přírodních zdrojů vody v krajině pro potřebu rozvoje chovu ryb v rámci akvakulturních systémů. Následně pak na podporu a rozvoj využití bioplynových stanic pro ekologickou likvidaci biologického odpadu, pocházejícího z výrobní činnosti svých členů a využití elektrické energie a odpadního tepla, produkovaného bioplynovými stanicemi.
V konkrétních aktivitách se obě organizace budou věnovat zejména poskytování poradenství svým členům, podpoře při vyhledávání vhodných lokalit k zahájení provozní činnosti, při rozvoji technologie a její adaptaci na místní podmínky, při uzavírání smluvních vztahů a v neposlední řadě i podpoře uvedených aktivit vůči orgánům veřejné moci.
Zdroj: Zemědělec, foto Naše voda – Nina Havlová
22.10.2013 7.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace